Ana sayfa Garaj 2018 Audi A7 Sportback Karşınızda!

2018 Audi A7 Sportback Karşınızda!

0
PAYLAŞ
Audi A7 Sportback | Yerlitek - 17

Yeni A7, A8’den aldığı tasarım detayları ve yeni teknolojileriyle otomobil severlerin beğenisine sunuldu. Önümüzdeki yıl ise yollara çıkacak.

A7, kendisinden çok kısa süre önce tanıtılan A8’le beraber Audi’nin en yeni ‘MLB Evo’ platformunda yer alıyor. Yeni model, eskisine oranla azıcık daha kısa olabilir ama, kabinde 21 mm daha geniş yaşam alanı ve 10 mm daha uzun aks açıklığı kullanıcılara sunabiliyor.

A7 Sportback’in tasarımı Audi’nin klasik çizgilerini taşımaya devam ediyor. Bunun en büyük göstergesi ise profildeki detaylar ve akıcı tavan çizgisi dokunulmadan korunarak yeni modele de aktarılmış olması. Araca arkadan baktığımızda ise dış görünüşündeki en büyük yeniliklerden birini görüyoruz. Bir uçtan diğer uca kadar uzayan tamamen yeni LED stop farlar, bolca animasyona sahip. Saatte 120 km’nin üzerine çıkıldığında otomatik açılan arka spoiler ise önceki modelden miras kalan özelliklerden.

A7 Sportback’e önden bakınca önemli yeniliklerin burada olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. A7 Sportback, A8’e oldukça benzese de modelin sportif karakterini öne çıkaracak şekilde, ızgara genişletilmiş ve alçaltılmış, bununla beraber farların formu da daha incelmiş. Farlar açısından son olarak modelde 3 farklı aydınlatma seçeneğinin sunulduğunu belirtelim. Seçeneklerin başında ise Audi’nin lazer aydınlatma teknolojisiyle donatılmış Matrix LED opsiyonu bulunuyor.

Aracın içerisinde yani yaşam alanında ise bizi ilk olarak A8’den de yakından tanıdığımız yeni dokunmatik Multimedya sistemleri karşılıyor. Ön konsolun merkezinde yer alan 2 dokunmatik ekran ile otomobilin fonksiyonlarının büyük bir çoğunluğunu rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz. Alttaki 8.6 inçlik ekrandan klima ve konforla ilgili fonksiyonlar yönetilirken Üstte yer alan 10.1 inçlik ekrandan, navigasyon, müzik sistemi gibi özellikler kullanıcının emrinde.

48V Mild Hibrit Motor Sistemi

Almanya’da tanıtılan ilk A7 Sportback’de sadece tek bir motor seçeneği bulunuyor. 3 litrelik V6 TFSI motor. Bu motor 335 Hp güç ve 500 Nm tork üretiyor. Audi’nin motora verdiği yeni isim 55 TFSI olup bu motorun ise en belirgin özelliği modeli 0’dan 100’e 5.3 saniyede çıkarabilmesi. A7 Sportback’in motor portföyüne 4 ve 6 silndirlik iki motor da gelecek sene eklenecek. Ülkemizde ise hangi motor seçeneklerinin sunulacağı henüz belli değil.

Motor olarak A7’deki en can alıcı nokta ise yeni Mild Hibrit Motor Sistemi. Peki neden bu kadar can alıcı? Çünkü bu sistemlerde modeller bir Tesla gibi sadece elektrikli olarak ilerleyecek şekilde elektrik motorlarına ve büyük bataryalar yok. Burada Elektrik biraz daha başrol olmak yerine yardımcı karakter gibi. Mild Hibrit Motorlar Daha çok, içten yanmalı motora destek olan sistemlerdir. Otomobilin ilk kalkışında veya hareket halindeyken motor gücüne ihtiyaç duyulmayan durumlarda içten yanmalı motorun yerine geçer.

Mild Hibrit Motorlar bunu elektrikli motorlar ve devasa batarylar olmadan nasıl başarıyor? Frenlerden kazanılan enerji, lityum-ion bataryalara depolanıyor. Daha sonra depolanmış enerji 55 ve 160 km/s hızlar arasında, motorda yük yokken aracın motoru kapatarak yoluna devam etmesine olanak sağlıyor. 25 km/s’in altındaki hızlarda ise start-stop sistemi bizi kurtarıyor ve trafikte otomobilin ilerlemesini sağlıyor.

2018 Model Audi A7’lerin tamamında Quattro 4 çeker sistemi sunulacak.

Audi A7 Sportback | Yerlitek Galeri

[Toplam:2    Ortalama:5/5]