Ana sayfa Teknoloji Apple Shazam’ı satın almaya çok yakın!

Apple Shazam’ı satın almaya çok yakın!

0
PAYLAŞ

Spotify, halka açılmaya hazırlanıyor. Google Asistan ise sonunda şarkıları tanıyabilir. Bu geliştirmeler karşısında Apple, devrimler gerçekleştirdiği müzik endüstrisinde elini güçlendirme peşinde. Karşı hamlesi ise Shazam’ı satın almak .

Kaynaklara göre, anlaşma geçen hafta olabildiğince hızlı bir şekilde imzalanmış ve önümüzdeki Pazartesi günü açıklanacak. Elimizde Shazam’ın ne kadara satınaldığına dair bir bilgi yok ancak bir kaynak anlaşmanın dokuz rakamdan oluştuğunu söyledi. Bir diğer kaynak, anlaşmanın 300 milyon sterlin civarında veya 404 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti ancak anlaşmanın Shazam’ın 2015 son fonlama turunda ulaştığı 1.02 değerlemesinden daha düşük olacağı konusunda fikir birliğine varmış gibi görünüyor.

Apple’ın Shazam’ı neden satın alması gerektiği konusu da var. Bu konuya netlik getirmemiz gerekirse Müzik tanıma servisi, şarkı kimliği özelliğini iPhone’larda iOS 8 ve Mac’lerden itibaren uyguluyor. Shazam’ın ayrıca, Apple’ın yakında çıkacak olan HomePod akıllı hoparlöründe uygulayabildiğini görebildiğimiz yararlı bir özellik olan şarkıları ve ses kliplerini tanıyan bir arka plan dinleme aracı var.

Ayrıca, Shazam’ın genişletilmiş gerçeklik marka pazarlamasında sessizce çalışmasına yardımcı oluyor ve Apple’ın iOS 11 üzerinde yoğunlaştığı bir arena haline gelmiş durumda. Shazam’ın tekliflerinin ne kadarının rapor edilen edinimde üstesinden geleceğini bilmiyoruz, ancak verilen bunların kullanışlılığı, Apple’ın hepsini bir miktar kapasiteyle kullanmayacağından şüphe ediliyor.

Android kullanıcıları için daha belirgin bir endişe var, o da Apple’ın Play Store’dan Shazam uygulamasını çekme ihtimali. Bu olasılık oldukça yüksek, yine de Shazam’ın ayrı bir varlık olmaya devam edip etmeyeceği daha büyük endişe. Apple’ın satın aldığı her şirket için olmasa da – Beats, örneğin kendi başına duruyor –  HopStop gibi birçoğu artık kendi bağımsızlığına sahip değil yani yok!

Devir resmi olarak giderse, muhtemelen Pazartesi günü daha fazla bilgi alacağız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]