Ana sayfa İnternet Bitcoin Rekor Kırmayı Bırakmıyor!

Bitcoin Rekor Kırmayı Bırakmıyor!

0
PAYLAŞ

Ethereum(ETH), Bitcoin(BTC), Zcash(ZEC) gibi sanal para birimleri son zamanlarda oldukça duyulmaya başlandı. Hatta Estonya’nın da Estcoint isimli sanal para birimini geçecekleri haberi duyurulmuştu. 2009 Yılından beri kullanılan sanal para birimi Bitcoin, her geçen gün yeni yeni rekorlara imza atıyor. Bu süre içerisinde oldukça ciddi bir artış gösteren Bitcoin durmadan artış gösteriyor. Bu artışın nedeni Bitcoin‘in her geçen süre içinde daha da tanınır hale geldiğinden kaynaklandığı söyleniyor. Günümüzde oldukça popülerleşen sanal para birimleri çoğu sanal market siteleri tarafından da destek almayı başarıyor. Köklü alışveriş sitelerinden biri olan Amazon da Bitcoin ile ödeme yöntemi kabul ediyor. Sanal para birimi Bitcoin’in fiyatında ileri ki zamanlarda daha da artış göstereceği tahmin ediliyor.

Bitcoin ve Blockchain Nedir?

Bildiğimiz üzere dijital para birimi olan Bitcoin, herhangi bir merkezi bulunmayan bir ağ. Kullanıcılar kendi aralarında doğrudan, hiçbir aracı olmadan, para transferi gerçekleştirebiliyor ve bu transferler merkezi olmayan bir kayıt sistemine tabi tutuluyor. Bu hiçbir merkezi olmayan sisteme de Blockchain sistemi adı veriliyor. 

Bitcoin Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Son zamanlarda müthiş hızlı değerlenmeleriyle adını sıkça duymaya başladığımız Bitcoin daha da değerlenmeye devam ediyor. Son borsa verilerine göre 1 Bitcoin’in şu andaki Türk Lirası değeri 24.400 TL ve durmak da bilmiyor. Önümüzdeki günlerde aynı hızla artışını bekliyoruz.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin tamamen birbirinden bağımsız borsalarda alıcı ve satıcıların kaç paraya sattıklarının ortalama bir analizleri ile belirleniyor. Tıpkı altının “Kapalı Çarşı”da kaçtan alıcı bulduğu ve kaçtan satıldığı gibi. Ancak altından tek farkı bir merkezinin bulunmaması. Şimdi kafanızda “Birçok bağımsız borsa var bunlar nasıl işin ortasını buluyor?” şeklinde bir soru oluşmuş olabilir. Hemen yanıtlayalım. Kullanıcıların yaptığı arbitraj işlemleri fiyatın borsalarda birbirlerine yakın gitmesini sağlıyor.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: Mining Nedir? Ethereum Madenciliği

[Toplam:1    Ortalama:5/5]