Ana sayfa Oyun Çocukların Oyun Dünyası

Çocukların Oyun Dünyası

0
PAYLAŞ

Konumuz oyunlar. Günümüzde birçok kişinin vakit geçirmek için uğraştığı, bilgisayar başında gözlerini yorduğu oyunlar neden bu kadar bağımlılık etkisi yaratıyor?

Oyunlar, çocukların hayal dünyasının yansıması olarak görülüyor. Her çocuk, farklı hayaller ve farklı dünyalar düşler. Gerçekleşeceğini umarak beslediği düşleri çoğu zaman gerçekleşemeden unutulur gider. O unutulan düşlerini arayan çocuk, kendini bilgisayar başında oyun oynarken bulur. Hayallerinin gerçekleştiği bir oyun bulan çocuk, kendini o oyuna bırakarak, oyunun içerisinde kaybolur. Her gün bir hevesle oynar. Artık bağımlı olmuştur. Belki de düşlerindeki o küçücük dünya gerçekleşmiş olur çocuğun. Fakat o dünya onu gerçek dünyadan alıkoyar. Gerçek dünya da ki oyuncakları ve ailesi artık ondan çok uzakmış gibi görünür çocuğun gözünden. Çocuğun gözünde artık tek bir dünya kalmıştır. O da sanal dünya.

Çocuklar, kendilerine yakın olan yani hoşlanacağı oyunları oynamaya bayılırlar. Renkli dünyalarında birkaç kare de şekillendirdikleri düşleri onlara yardımcı olur. Mesela kızlar, bölümlü olan ve bir çeşit amacı olan oyunlara daha bir bağımlı olurlar. Örneğin, puanlı giysi giydirme veya ev yapma, evcilik oyunları gibi. Erkek çocukları ise daha çok araba yarışı, silahlı ve hareketli, heyecanlı oyunları severler. Çocukların oyun dünyaları bununla sınırlı değildir elbette. Mesela çocuklar izledikleri dizilerden veya filmlerden etkilenerek, izlediği dizi veya filmle ilgili oyunları oynamak isterler. Örneğin kızlar, kiraz mevsimi oyunu gibi oyunları oynamaya başlarken, erkekler hızlı ve öfkeli oyunlarını oynamaya başlar. Günümüzde bu durum çok yaygındır.

Bir çocuk, arkadaşının oynadığı oyunu da oynamak isteyebilir. Hatta oyunların yayılışı da bu doğrultu da gerçekleşmiş olur. Birileri bu doğrultudan para kazanırken, çocukların hayatlarıyla oynadıklarının farkında olmayabilir. Farkında olmadan gerçekleştirdikleri bu durum oyun yapımcılarında suçluluk duygusuna yol açıyordur eminiz ki.

Bilgisayar-oyunlarının-çocuklar-üzerindeki-etkisi_www.normalisgood.net_

Çocuklar özgürce yaşasın. Oyununu da oynasın fakat aşırı değil. Aile gözetiminde bilgisayar başında oyunlarını oynamalılar. Örneğin işte süre ile oynamalıdırlar. Çocuk, süresi bitince bilgisayar başından kalkmalı, oyuncaklarıyla veya ailesiyle geçirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde onların dünyası, bizim dünyamızda oldukça uzaklara doğru yol almaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]