Ana sayfa Garaj Fiat Punto Euro NCAP’den 0 Yıldız Alan ilk otomobil oldu

Fiat Punto Euro NCAP’den 0 Yıldız Alan ilk otomobil oldu

0
PAYLAŞ

Euro NCAP testlerinin en son turu gerçekleşti. Ve manşetlerin çoğu, tam beş yıldız alan yeni araçlardan birine değil, eski bir otomobilin tekrar test edilmesini yazdı. Saygıdeğer Fiat Punto, araba kazasında Otomobillerin performansını ölçen Eurovision nul puanında eşdeğer bir yıldız tahakkuk etmedi .

Euro NCAP, birçok otomobil üreticisinin modellerinin ömrünü sıkça değiştirmeden yüz hatları ile uzattığını kabul etmiştir. Fiat Punto bu felsefenin bir örneğidir – çoğu otomobilin tam yedek arasında altı ya da yedi yıl yaşadığı şu andaki Punto, 2005 modelinden daha yeni bir çift facelift’tir.

O zamana kadar Euro NCAP testlerinde tam beş yıldız ödülüne layık görüldü. Peki son yapılan testte neden Punto yıldız alamadı. Ya bu testte haksız yere güvensiz bir Punto kullandı ya da bu testler gerçekten güvenlik teknoloji gelişimini hızlandırdı ve Punto artık bu standartları karşılamıyor.

Punto, bir kazada sürücüleri, yolcuları ve yayaları nasıl koruduğu konusunda iki yıldız elde etmek için yeterince iyi performans gösterir. Sürücü koltuğunun ötesinde emniyet kemeri uyarı çubuklarının olmaması ve genel puanı herhangi bir yıldızdan diskalifiye etmesini önleyen bir anti-crash fren tekniği yok. Organizasyon, özellikle ucuz ve basit bir güvenlik tekniği ciddiye almayan otomobillerde sıkı.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, “Superminiler, yeni Polo, Fiesta ve İbiza’ya standart olarak gelişmiş emniyet teknolojisi ile birlikte geliyor ve çarpma önleme ve çarpma korumasında en iyisini sunuyor” diyor.

“Eski araçların yarışamayacağı gerçeği, araç endüstrisinin güvenlik yeniliği hızını ve rekabetçi üreticilerin en yüksek standartları karşılama isteği ve kabiliyetini göstermektedir. Otomobillerini en son standartlara uymayan araçlar, bu sonuçların açıkça gösterdiği gibi geride kaldı.”

Punto bir süredir rekabetçi değil. Belki de bu nihayet Fiat’ı yenisiyle değiştirmek için ikna edecektir …

[Toplam:0    Ortalama:0/5]