Ana sayfa İnternet Google Alphabet Nedir?

Google Alphabet Nedir?

0
PAYLAŞ

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Alphabet adında yepyeni bir firma kurdular ve bu firmanın CEO’su ve Başkanı oldular.

Eski bildiğimiz Google ise yeni Alphabet’in bir alt markası oldu. Artık bir dünya devi firması olmaktan çıkarak alt marka haline gelen Google’ın yeni CEO’luğuna ise Android, Chrome ve Uygulamalar departmanının başındaki isim olan Sundar Pichai atandı.

150810110546-google-alphabet-graphic-custom-1

1. Calico: Daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenin yollarını arayan birimi CEO’su Arthur Levinson‘da.

2. Nest: Akıllı ev teknolojilerine odaklanan birim. Bu birimin CEO’su hiç şüphesiz Nest‘i Google’a satma başarısını yakalayan Tony Fadell.

3. Google Ventures: Yeni şirketleri fonlayan yatırım birimi Google Ventures‘ı pekala tanıyoruz. Şu anda Bill Marris tarafından yönetiliyor.

4. Google Capital: Uzun vadeli yatırımlar yapan Alphabet birimi. Google Capital ekibi, şu anda aynı seviyedeki farklı yöneticiler tarafından idare ediliyor.

5. Google X: Google içinde kurulan özel/devrimsel projeler birimi. Boston Dynamics muhtemelen bu bölümde kalacak ama Google X içinde başlayan Google Glass şu anda Tony Fadel’in çalışma alanında yer alıyor. Tabi bir de Dan Doctoroff tarafından idare edilen ve akıllı şehir kavramı üzerinde çalılan yeni bağımsız proje birimi Sidewalk Labs var.

6. Google: Bildiğimiz Google. İçinde Android, Arama, Youtube, Haritalar, Reklamcılık gibi kollara ayrılıyor. CEO’su Sundar Pichai.

BMW ile domain karmaşası içinde olan Google (yani Alphabet) çıkılan itirazlar ve araya Microsoft dalgası ile derin bir tartışma içine girdi. Daha kötüsü BMW, alan adını satmak gibi bir planının olmadığını söylüyor. Münih, Almanya’dan BMW yetkilileri bu web sitesinin Alphabet (BMW’nin Alphabet‘i) için çok önemli olduğunu söylüyor.

Ama bu olayların Google için oluşan karı hiç de azımsanacak gibi değil. Kendinden daha büyük bir şirketi 1 gece de kurmaları Amerikan Borsası ve diğer büyük borsalarından bulunan hisselerin ani bir yükselişle satışına sebep oldu.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]