Ana sayfa İnternet Bilgi Google Hakkımızda Neler Biliyor? Gizli miyiz?

Google Hakkımızda Neler Biliyor? Gizli miyiz?

1
PAYLAŞ

Google‘da yaptığımız çoğu şey kayıt ediliyor. Yani internette gezinirken o kadar da gizli değiliz. Google bizim her hareketimizi izliyor. Bu durum bizi gizlilikten uzak bir yerde tutmaya yetiyor. Bu durumdan kurtulmanın yollarını ve Google‘ın bizim hakkımızda bildiği şeyleri bugün ki yazımızda anlattık.

Google Reklamları:

Google‘da karşımıza çıkan farklı farklı reklam var. Peki bunlar nasıl bizim aklımızı okuyor gibi reklamlarında aklımızdaki ürünleri gösteriyor. Kısacası Google‘da karşılaştığımız reklamlar bizim yaptığımız arama verilerinden elde edilerek yapılıyor. Örnek olarak Google‘ı açıp ”Araç Lastikleri” aramasını yaparsak Google onu kaydeder ve çeşitli internet sayfalarında gezinirken Google reklamlarında Araç Lastikleri ilanları görürsünüz.

Sesli Aramalar:

google-native-adverteren-600x337

Google da yapmış olduğunuz sesli aramalar aslında kayıt ediliyor. Bundan kurtulmanın yolu ise Buraya tıklayarak Sesli arama geçmişinizi silebilirsiniz.

Konum Bilgileri:

Google daha öncesinde bizim nereye gittiğimizi, hangi yoldan gittiğimizi, nerede beklediğimizi gibi her şeyi kaydediyor. Bu durumdan kurtulmak için Konum Bilgilerinin bulunduğu sayfaya giderek geçmişi silebilirsiniz ve Google bir daha bunu kaydedemez.
Konum Bilgilerinin bulunduğu sayfaya Buradan kolaylıkla gidebilirsiniz.

Google Aramaları:

google_ne_zaman_kuruldu_arama_motoru_devinin_tarihcesi_h70455

Çoğunuzun bilgiği gibi Google‘da aradığımız bütün kelimeler harfler rakamlar kaydediliyor. Bunu geçmişten silebilirsiniz. Google geçmişe gitmek için Buraya tıklamanız yeterli.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]