Ana sayfa Garaj Honda Vision Gran Turismo: Küçük bir NSX

Honda Vision Gran Turismo: Küçük bir NSX

0
PAYLAŞ

Tamam Honda, anladık. Oldukça iyi kavramlar tasarlarken ve inşa ederken iyi – çok iyi – konumdasın. Ama Bu sonuncusu ağır bir uyarı ile geliyor: bir video oyunu çin tasarlanmış.

Gran Turismo, kesin olmak için. Aslında, Honda Sports Vision Gran Turismo Kazunori-san’ın seminal sürüş simülatörü için yapılmış olan bir konsept. Dolayısıyla, bir tam ölçekli model aslında mevcut olsa da, yalnızca dijital olarak sürüşe geçeceksiniz.

Buradaki tema ‘insan merkezli tasarım’, ki bu hiç kimsenin binmeyeceği bir araba için biraz garip ancak bunlar tasarım gerçekten harika görünüyorsa sadece ufak ayrıntılar olarak düşünülür. Bütün tasarım çömelmiş, küçülmüş ve fütüristik çizgilere sahip bir NSX gibi duruyor.

Teorik olarak, arabanın vücut ağırlığını 899 kiloda tutmak imkansız. Bunu başarmak için çok fazla karbon elyaf kullanmanız gerekir. Örnekleri de yok değil. Lamborghini’nin Sesto Elemento konsepti, aklı başında bir planlama ve çok fazla CF (karbonfiber) kullanımı ile tam 100kg daha hafifletilmiştir.

Bu karbon fiber kasanın ortasına 2.0 litre, dört silindirli VTEC motoru monte edilmiş ve 7,500 rpm’de çok sağlıklı bir 404bhp güç sağlayabiliyor. Elektrik bataryaları yok, hibrid gobin yok, sadece sekiz ileri çift debriyaj kutusundan geçen 2.0 litrelik bir motor var arka tekerleklerden çekiş sağlıyor.

Küçük, keskin bir spor otomobilin en iyi tarifine benziyor, değil mi? Tam ölçekli model (birincisi ilk kurulan çeyrek skala) rüzgar tüneline girdi – tıpkı gerçek bir araba gibi- ve görüldü ki aerodinamik olarak neredesyse sıfır sürtünmeye sahip. Honda Spor Vizyon GT’nin vücudunun, tabanının ve kabinin motorun çevresinde en iyi hava akışına sahip olacak şekilde tasarlandığı anlamına geliyor.

Yani, Honda bu işte iyisin. Şimdi lütfen bu aracın gerçeğini de piyasaya sür.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]