Ana sayfa İnternet Bilgi İçinde 1.2 milyon kitap bulunan dünyanın en modern kütüphanesi

İçinde 1.2 milyon kitap bulunan dünyanın en modern kütüphanesi

0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyüğü değil ama dünyanın en modern kütüphanesi. Çin’de açılan The Eye of Binhai kütüphanesi ise tüm binalar arasında en şık mimariye sahip kütüphane olmasıyla öne çıkıyor.

Geçmişi ve bilgiyi geleceğe taşıyan kütüphaneler eskisi kadar ilgi görmemeye başladı. Eskiden bilgiye ulaşmak zor olduğundan bilgiye en yakın varabileceğimiz yer olan kütüphane, teknolojinin gelişmesi ve arama motorlarının çıkmasıyla uzaya gitmekten bile daha uzak bir hal aldı. Sessizliğin ve dinginliğin adresi kütüphaneler tüm teknolojik gelişmelere rağmen Çin‘de önemini korumaya devam ediyor.

Çin’in Tianjin bölgesinde yer alan kütüphane dışarıdan bakıldığında bir gözü andırıyor. Bina dışındaki oval cam yapısı ve içinde bulunan beyaz küre göze benziyor. İçinde beyaz renklerin ve kusursuz, eğimli, eşsiz tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. 34.000 metrekarelik alana yapılan bina üç senede tamamlanıyor. İçinde 1.2 milyondan fazla kitap yerleştiriliyor. İçinde raflardan oluşan bölümün yanı sıra okuma alanı, lobi, ofis bölgesi, toplantı noktası, bilgisayar ve ses odası da yer alıyor.

Ola ki Çin’e işiniz düştüğünde veya gezmeye gittiğinizde Çin Seddi’nden sonra The Eye of Binhai kütüphanesine gitmeyi unutmayın.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]