Ana sayfa Sağlık İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

0
PAYLAŞ
implant

İmplant, kalıcılık ve kullanım kolaylığı nedenleriyle giderek daha çok tercih edilmeye başlanmış bir protez şeklidir. Teknolojinin giderek gelişmesi, vakti zamanında sadece takma dişlerden ibaret olan protezleri de çok geliştirmiştir. İmplant, çene kemiğinin içine oyulan bir deliğe yerleştirilen ve vücudunuzun, yani kemik dokunuzun bir parçası haline gelen titanyumdan yapılmış bir maddedir. Uygulaması zahmetli ve zor olsa da elde edilen sonuçlar bu zorluğa değmektedir. Zira kalıcı ve günlük müdahale gerektirmeyen, temizliği basit diş fırçalarıyla sağlanabilen bir sistemdir. Hasta sosyal yaşantısına hızlı bir şekilde geri dönebilir ve implant’ın varlığını dahi unutur. Oysa bilindiği gibi normal takma dişler ile bunun yapılması imkansızdır. Yapıştırıcısı yumuşadıktan sonra ağızdan dahi fırlayabilen geleneksel takma dişler, implant ile kıyaslandığında Taş Devri’ni temsil eder.
İmplant, belirttiğimiz gibi titanyumdan imal edilir ve fiyatını belirleyen en önemli unsur, kalitesi ile markasıdır. Ülkemizde yaklaşık 100 civarında implant markası mevcuttur. Dünyada ise bu rakam binlere ulaşır. İmplant fiyatları, en çok üretildikleri firmaya göre değişiklik gösterir ve bu değişiklik, kimi zaman uçurumlar derecesinde çoktur. Örneğin bir firmanın bir ar-ge departmanı varsa, bu implant’ın daha kaliteli olmasını sağlayacak ancak aynı zamanda fiyatını da yükseltecektir. İmplant ithal edilerek Türkiye’ye giriş yaptığından, aynı markalar arasında dahi fiyat farklılıkları görülebilmektedir. Örneğin bir kurum implant’ı fabrikasından daha ucuza almışken, başka bir kurum bayisinden almıştır ve daha fazla ödemiştir. Bu durum, aynı implant için dahi kimi zaman farklı ücretler istenebilmesine neden olmaktadır.

İmplant öncesi

İmplant sonrası

Ancak implant fiyatı konusuna geçmeden önce, ne tür implant’a ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekir. Zira implant ağız ve diş yapınıza göre türü belirlenen bir tedavi şeklidir. Bu tespiti yapabilecek yegâne kişi diş hekiminiz olup, kendisi aynı zamanda size implant markası da tavsiye edebilir. İmplant fiyatı araştırmasına ancak bu bilgiyi elde ettikten sonra başlamak gerekir. Zira dediğimiz gibi, aynı implant’ın fiyatı dahi değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden implant fiyatlarını listeleyerek en pahalısını (daha kaliteli olduğu düşünülerek) seçmek yanlış bir harekettir. En pahalı implant, sizin için uygun implant olmayabilir.

-Çağrı Küçükel

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]