Ana sayfa Sağlık İmplant Türleri

İmplant Türleri

0
PAYLAŞ
implant

Son yıllarda dünya diş hekimliği kongrelerinde üzerinde en çok tartışılan konuların başında dental implantoloji gelmektedir. Geçmişte diş hekimliğinde hastalara sınırlı tedaviler uygulanabilirken, implant tedavileri diş hekimleri önünde adeta yeni seçenekler oluşturmuş ve eskiden hayal bile edilemeyecek tedavi seçeneklerinin geliştirilmesine sebebiyet vermiştir. Günümüzde tıbbın ilerlemesi ve birçok hastalığın kontrol altına alınması sonucu, bazı özel durumlar dışında bütün hastalara implant uygulaması rahatlıkla yapılabilmektedir. İmplant’lar, her diş hekiminin hayalidir: Dişi sıfırdan şekillendirmek ve en sağlam şekilde yerine takmak. Bilimsel olarak implant, insan vücudundaki eksik bir bölümü onarmak amacıyla doku içine yerleştirilen materyallere verilen isimdir.

Cansız dokuların kişinin çeşitli fonksiyonlarına yardımcı olmak       amacıyla canlı doku içerisine yerleştirilmesine implantasyon denir. Diş hekimliği açısından ise implantasyon, diş kayıpları sonucu oluşan fonksiyon ve estetik bozukluklarının giderilerek hastayı ilk haline döndürmektir. Bu amaçla biyouyumlu materyaller doğal bir diş kökü vazifesi görmesi amacı ile diş eksikliğinin olduğu bölgelerde, çene kemiğine yerleştirilir.
Dental implants in the gum - Isolated on white

Ancak tüm implant türleri bu şekilde kullanılmaz. Bazıları doğrudan mukoza üzerine yapıştırıldığı gibi, bazıları içinde çene kemiğini oymaya gerek kalmaz. Kemik içine yerleştirilen implantlar, daha basit yöntemler ile sonuç elde edilemediği zaman devreye giren bir seçenektir. Örneği çoğu implant, hastanın kemik ve diş yapısı izin veriyorsa diş çekiminin hemen arkasından gerçekleştirilir. Çekim sonrası oluşan boşluğa hızlıca yerleştirilen implant, tüm işlemi dakikalar içerisinde kolayca ve hızlıca sonlandırır. Ancak ciddi bir anatomik bozukluk varsa veya hastanın ağız yapısı uygun değilse, anestezi altında çene kemiğinde bir oyuk açılır. İmplant bunun içine yerleştirilir ve yara dikilir. Bir hafta sonra dikişler alınır. Hasta, kemik ve implant kaynaşana dek –yaklaşık 3 ila 6 ay- geçici bir protez kullanır. Ancak bu süreden sonra kalıcı protez takılabilir. Tüm bu süreçte düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmeli ve iyileşme sürecini takip ettirmelidir. Bir kez uygulandıktan sonra kalıcılık oranı çok yüksek olan implantlar, kimi durumlarda 30 seneye kadar dayanır. İlk 5 yıl için kalıcılık oranı %95 civarıdır.

-Çağrı Küçükel

[Toplam:0    Ortalama:0/5]