Ana sayfa İnternet Bilgi İnsanlar Gelecekte 200 Yıl Yaşayabilecek

İnsanlar Gelecekte 200 Yıl Yaşayabilecek

0
PAYLAŞ

KÖGEM Müdürü Prof Dr. Erdal Karaöz insanların gelecekte 200 yıl yaşaması mümkün olacağını idda etti.

Belki de insanoğlunun ilk zamanlarından beri en çok hayal ettiği veyahut üzerinde çalışmalar gerçekleştiği şey: Ölümsüzlük, üzerine birçok film, birçok yazı ve birçok olay anlatılan yine ölümsüzlük. En ilginci de Lokman Hekimin ölümsüzlük formülünü bulduğunu fakat rüzgarın formülün yazılı olduğu kağıdı uçurduğudur. Ölümsüzlük bulunmadı daha ama en azından ömrün uzayacağı iddia ediliyor. Ölümsüzlüğü bekleyenleri heyecanlandıracak iddia Kocaeli Üniversitesinden geldi.

200 yıl

Peki bu nasıl mümkün olacak?

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre Ve Gen Tedavileri Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz ‘insanlar gelecekte 200 yıl yaşayacak.’ iddiası için şunları söyledi:
‘hücrelerimizin uç kısımlarında ‘telomer’ diye bir parça var. Bu her bölünme gerçekleştiğinde kesiliyor. Bittiği zamanda somtik hücrelerimiz bu telomeri yerine koymuyor. Kok hücre bu telemorden farklı kılanda kısalan hücrelerin enzim aktivitesiyle yerine konulmasıdır. Yaşam uzatmak da bu telomerin uzatılmasının engellemekten geçiyor. Bunun tamamen gerçekleşeceğine ölümsüzlüğün olacağına inanmıyorum ama insanlar gelecekte 200 yıl yaşayacak. Bunu göremeyeceğiz ama bunun olacağına inanıyorum. Ortalama yaşam süresinin gittikçe uzaması da bunu gösteriyor’ diye konuştu.

Bu durumun n’zaman gerçekleşeceği bilinmez ama ya da belki hiç bir zaman gerçekleşmeyecektir. Kimilerini heyecanlandırırken kimilerini pekte ilgilendirmeyebilir bu. 60 yıl dolu dolu yaşamak mı ? Yoksa 200 yıl sadece yaşamak mı? Bir düşünsenize…

-Mazlum Günhan

[Toplam:0    Ortalama:0/5]