Ana sayfa İnceleme Intel NUC Mini Bilgisayar

Intel NUC Mini Bilgisayar

0
PAYLAŞ

Intel’in “NUC” adını verdiği mini bilgisayarlar ile beraber artık hem bir medya hem de ufak çaplı da olsa iş bilgisayarlarını sadece ama sadece 4 x 4 inç formatına taşıdı. İntel NUC ile artık bilgisayarlarımız daha da küçüldü diyebiliriz. Birçok mini bilgisayar çıkmıştı önceden fakat İntel NUC kadar gelişmiş değildi tabi ki hiçbiri.

En önemli özelliği ise sadece 4 x 4 inç formatında ve küçük bir kare yapısı ile hem medya amaçlı hem de ufak çaplı işler için kullanılması, tasarımına gelecek olursak 4 x 4 inç demiştik ayriyetten şekil olarak kareye benzediğini söylemiştik, bu ikisi birleşince ortaya tasarım anlamında gayet şık ve olabildiğince küçük bir bilgisayar çıkıyor diyebiliriz. İntel NUC isimli mini bilisayarın birde dışını inceleyelim. İlk olarak cihazın ön tarafına bakacak olursak iki adet port görüyoruz. Bunlardan biri USB 3.1 diğeri ise 3.0 portları ve buna ek olarak kulaklık ve mikrofon girişi bulunuyor. Bu küçük bilgisayara nereden güç vereceğiz derseniz USB portlarının, kulaklık ve mikrofon girişlerinin olduğu ön bölümde küçük bir Power tuşu bulunmakta, bu tuşa bastığınız zaman mavi bir led yanıyor ve bilgisayarın çalıştığını anlıyorsunuz. Mavi led bu anlamda çok yararlı olmuş diyebiliriz. Devam edecek olursak ön tarafından sonra sağ ve sol tarafında, hem sağda hem solda olmak üzere 2 yan kısımda da havalandırma mevcut fakat sağ kısmı sol kısımdan ayıran özellik ise sağ kısımda havalandırma boşluklarının yanı sıra microSD girişinin de bulunması diyebiliriz.

Şimdi bizler için asıl önemli olan kısma yani arka tarafa geçelim çünkü arka kısımda 19 voltluk şarj adaptör girişi mevcut hemen üstünde 2 adet havalandırma boşluğu Ethernet portu, USB Type-C ve HDMI girişleri bulunuyor son olarak kısaca alt tarafa geçip asıl teknik özelliklere değinelim, alt kısımda bütün bileşenlere ulaşabileceğiniz bir kapak bulunuyor. Teknik özelliklere gelecek olursak bu mini bilgisayarda 8GB Ram ve 1 TB kapasiteli HDD yer alıyor. Bu bilgisayarı diğerlerinden özel kılan şey ise günlük hayatımızda veya iş hayatımızda kullandığımız yazılımların açılış sürelerini hızlandıran Optane belleği diyebiliriz. 16 GB kapasitesi olan bu Optane belleği, PCI-e portu üzerinden çalıştığı için, okuma-yazma hızlarını ciddi anlamda yükseltebiliyor. Optane bellek bulunan bu NUC pc modeli ile Windows açılış süresi, yazılım açış süreleri, oyun bazlı sürelerin testterini yapmış bulunmaktayız arada ki fark ciddi anlamda görülmeye değer.

Peki nedir bu Intel Optane?

Intel Optane, SSD olarak görev yapıyor diyebiliriz ancak Intel Memory Drive sayesinde sisteme DRAM olarak da gösterilebiliyor. 16 GB kapasiteye sahip modeli 250 TL gibi bir fiyatla sahip olabilecekken 32 GB kapasiteye sahip modeli 370 TL gibi bir fiyatla sahip olabilirsiniz.

Intel NUC Tüm Teknik Özellikleri

İşlemci: Intel Core İ7- 7100U
RAM: 8 GB DDR4
Depolama: 1 TB + 16 GB Intel Optane
İşletim Sistemi: Windows 10
TDP: 15W
Giriş – Çıkış: HDMI, Ethernet, USB Type-C, USB 3.1, MicroSD
Bağlantı: 802.11ac, Bluetooth

[Toplam:0    Ortalama:0/5]