Ana sayfa Teknoloji iPhone X Maliyeti

iPhone X Maliyeti

0
PAYLAŞ

Bu aralar en gözde telefonlardan biri olan iPhone X, maliyeti ile dikkat çekiyor. Ön siparişlerde beklenenden daha fazla ilgiyle karşılanmış, satışa çıktığında da aynı ilgi devam etmişti. Apple, iPhone X‘in satışlarından oldukça memnun görünüyor. Zira her sattığı telefondan oldukça yüksek kâr ediyor. iPhone X maliyeti ile satış fiyatı arasında oldukça fark var.

iPhone X Parça Maliyeti

Reuters’a göre, iPhone X’in parça maliyeti tam tamına 357.50 dolar. Telefonun satış fiyatı ise bilindiği üzere 999 dolar. En pahalı parçası ise 65.5 dolar fiyata sahip olan ekranı. Hatırlanacağı üzere telefonda, 5.8 inç büyüklüğünde OLED çerçevesiz ekran bulunuyor. iPhone 8’in 4.7 inçlik LCD ekranının maliyeti ise yalnızca 36 dolar. Yine iPhone 8‘in alüminyum kasası ise yalnızca 21.5 dolar maliyete sahip.

Yani Apple, iPhone X modelinden %64 gibi yüksek düzeyde kâr ediyor. Apple’ın bir diğer modeli olan iPhone 8 Plus’ın maliyeti ise 288 dolar. Apple bu modelinden de yaklaşık olarak %59 oranında kâr ediyor.

Apple; iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin parça maliyetlerine göre çok fazla kâr ediyor gibi görünse de durum pekte öyle değil. Çünkü bu telefonların AR-GE, üretim, pazarlama, nakliyat vb. gibi birçok ek maliyetleri de bulunuyor. Bu sebepten Apple pekte her telefondan ortalama %60 oranında kâr edemiyor. Ancak yine de maliyetler ile fiyat arasında oldukça fazla bir fark bulunuyor diyebiliriz. İlerleyen günlerde Apple, bu yeni modellerinde indirime gider mi bilemeyiz ancak satışların yüksek oluşu ve talebi karşılamakta zorlanılması, fiyatların düşmeyeceğinin de anlamına geldiğini belirtebiliriz.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]