Ana sayfa Uygulamalar Kaspersky Yalancılıkla Suçlanıyor

Kaspersky Yalancılıkla Suçlanıyor

0
PAYLAŞ

Anti-virüs yazılımları pazarında adından sıkça söz edilen Kaspersky büyük bir komplo teorisi ile suçlanıyor.

Olayın perde arkasında yatan ise şirketten bir süre önce kovulan 2 çalışan yüzünden başladı. Geçtiğimiz günlerde Reuters Haber Ajansı’na konuşan çalışanların paylaştığı şok edici bilgiler, firmanın güvenilirliğinin sorgulanır hale gelmesine neden oldu.

Kimliklerini anonim olarak tutmak isteyen ikili kovulmadan önceki döneme ait şok edici bilgileri ajanslar ile korkusuzca ve yüzsüzce paylaştı. Firmada çalıştıkları dönemde sahte kötü amaçlı yazılımlar geliştirdiklerini ve bu sahte yazılımları rakiplerini kandırmak için kullandıklarını iddia ettiler.

Şirket çalışanları tarafından geliştirilen bu sahte kötü amaçlı yazılımların yine çalışanlar tarafından isimsiz olarak Virus Total’a bildirildiği ve rakip anti-virüs firmalarının da buradan yola çıkarak bu yazılımları kötü amaçlı olarak işaretlediği belirtiliyor. Kaspersky tarafından üretilen bu sahte yazılımları işaretleyen rakip firmaların, bu kandırma sonrası kullanıcılarının herhangi bir şekilde virüslü olmayan önemli dosyalarını virüslü olarak tanımlayarak karantina altına aldıkları söyleniyor. Reuters’e göre bu kandırmacının hedefindeki asıl firmalar Microsoft, AVG Avast ve Eset olarak belirtilmiş.

Şirkete kendi soy ismini vererek kuran ve hala CEO görevinde olan Eugene Kaspersky olayları adli kurumlara taşıyarak isimlerini temize çıkarmak için bizzat uğraşacağını bildirdi.

Zaten kendi ismi için atılan suçlamalar hiç de azımsanacak gibi değil. Kaspersky’nin kendilerini sahte yazılımlar geliştirmekle görevlendirdiğini söyleyen eski çalışanlar, bu durumun 10 yıla yakın bir süre devam ettiğini ifade ettiler.

Başka şirketlerin kendi kaynak kodlarını çalarak kullandığı şüphesi içinde olan Kaspersky bu yüzden sahte yazılımlar geliştirmeye karar verdiği ve bu yazılımları geliştirmeleri için Kaspersky Lab içerisinde gizli bir departman kurdurduğu iddia ediliyor.

Peki bu ağır suçlamalar içinde kalan Kaspersky’nin kaderini önümüzdeki günlerde adli kurumlar içerisinde belli olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]