Ana sayfa Sağlık Keratin Proteini ve Kullanım Önerileri

Keratin Proteini ve Kullanım Önerileri

0
PAYLAŞ

Piyasadaki protein tozu ve bu tozların kullanımı hakkındaki yazılar malum çok fazla olup, bazen çok fazla kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çok fazla karşılaşılan sorulardan biri de whey proteini mi casein (kazein) proteini mi sorusu olup, bu konuda çoğu kimse gereksiz bilgi ortaya atıp bunu bilimsel çalışmalara dayandirmadan fikir beyan edebilmektedir. Bir protein tozu kalitesi, ister whey isterse kazein olsun, onun protein sentezine (muscle protein synthesis – MPS) olan etkisidir. Sonuçta, istenilen kas kütlesine ulaşmak icin fitness ve bodybuilding sporlarında herkes zamanı ve parasını harcamaktadır ve haliyle sonuçları herkes görmek istemektedir. Bu noktada kullanılan ürünlerin içeriği önemlidir ve bu yazıda kazein proteini hakkında bilinmesi gereken her şey detayıyla açıklanacaktır.

antrenman_oncesi_ne_siklikta_protein_takviyesi_aliyorsunuz_main Genellikle herkesin sorduğu whey mi ? yoksa kazein mi ? iyidir sorusunun cevabı aslında yoktur. İkisi de gerçekten son derece mükemmel protein kaynakları olup, sadece kullanımı ve sindirim sureleri farklıdır. Mesela, bir araba düşünün ve bu arabaya benzin mi yoksa diesel (dizel) mi koyarsak bu araç amacına hizmet eder? Aslinda amacınız bir yere varmaksa ikisi de işinizi fazlasıyla görmektedir. Arada ki tek fark benzinli araba biraz daha hızlı gider ve dizel motor size benzinli kadar etki göstermez. Whey protein burda benzinli arabaya, dizel motorlu araç ise kazein proteinine benzetilebilinir.
Kazein proteini, inekteki süt proteinin %80 ini içermekte olup, amino asitlerce de oldukça fazladır. Aslında kazein proteini, whey proteini ile aynı amino asit değerlerine sahip olup, tek fark whey proteinin peynir yapımında sütten ayrışma prosesidir. Kazeindeki amino asitler temel amino asitlerce (essential amino acid) fazla olup, protein sentezi icin oldukça gereklidir.
Kazein proteini, vücuda alımıyla beraber sindirim süresi uzun suren bir prosese girer. Yani, vücut protein sentezi icin gerekli temel amino asitleri whey proteinindeki gibi hemen elde edemez. Kazein proteini biraz daha fazla zaman almakla beraber, sonuçta vücut kaslar icin gerekli protein sentezini gerçekleştirecektir. En iyi kasein kullanim önerisi ise, yatmadan önce ya da uzun sure protein alımı yapılamayacak durumlarda bu protein kullanimidir. Sonuçta, uyurken vücut bazal metabolizmada 7-8 saat boyunca protein ihtiyacı olmaktadır ve kazein yavaşta olsa vücuda gerekli amino asitleri sağlayabilmektedir.
Kazein protein ürünleri iki farklı şekilde temin edilebilmektedir. İlki sut proteini ve diğeri ise kalsiyum kazeinatidir. Ancak piyasadaki en etkili ve sizlere önerebileceğim kasein kaynağı ise micellar kazein dir. Whey proteininde hydrolyzed (hidrolize) protein ne kadar önemli ise, kasein proteininde de micellar kazein o kadar önemlidir.
Piyasada bulunabilecek micellar kazein farklı markalarda ve şekillerde olmasının yanısıra, online alisveris yapan sporcular icin besinstock.com önerebileceğim bir websitesidir. Sitede, her türlü ürünü, detaylı açıklamalarıyla en uygun ve ucuz fiyata temin edebilirsiniz.Ürünleri bu linkten inceleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]