Ana sayfa Garaj Mazda KAI CONCEPT’i Dünyaya Tanıttı

Mazda KAI CONCEPT’i Dünyaya Tanıttı

0
PAYLAŞ

Mazda, belki de son zamanlarda gördüğümüz en şık hatchback’i Tokyo Motor Show da tanıttı. Her ne kadar Vision Coupe fuara damga vursa da bizce Kai Concept asıl üzerine yoğunlaşılması gereken model.

Kompakt beş kapılı konsept tahminimizce Mazda3’ün yerini alması için tasarlandı. Neden böyle bir tahminde bulunduk. Çünkü Mazda3’ün öne çıkan özellikleri; sportiflik, ufacıklık ve iyi tasarım Kai ile daha da artarak devam ediyor. Bu konsept, ışığı çarpıcı biçimde yansıtan ve Mazda’nın KODO tasarım dilini yansıtan pürüzsüz, dalgalı gövde panelleri ile  Mazda3’ün keskin vücut hatlarının çoğunu düzleştiriyor ve yumuşatıyor. Ayrıca daha dar, agresif görünümlü farlar, tampondan ön cama U şeklinde bir moonroof gibi uzanan kaput ile düz renkli bir merkezle kesişen iki cam bölme Kai Konspete benzersiz bir ön profil kazandırıyor.

Yeni nesil SKYACTIV-X benzinli motor, KODO tasarım dilinin daha olgun bir dışavurumu olan KAI CONCEPT‘e diğer rakiplerinin önüne geçirecek bir başka artı değer. Gelecek Mazda nesillerini de belirleyecek olan bu teknoloji, mühendislik, akıl ve stilin vücut bulmuş halini yansıtıyor. Bütün dinamik performans alanlarında yapılan geliştirmeler ile daha konforlu ve sessiz bir sürüş vaat eden SKYACTIV-X son testlerde ise gelişmiş bir performans sağladı. KAI CONCEPT, gövdenin yan yüzündeki zarif yansımalarla yaşam bulan güçlü ve iyi orantılı bir görünüşe sahip. Bu görüntü yeni motorun gücü ile de pekişmekte. Her ne kadar güçlü bir motor olsa da SKYACTIV-X Mazda3’ten aldığı düşük yakıt tüketimi geleneğini daha da geliştirerek devam da ettirmiş..

Konseptin içinde kullanılan siyah çizgi ve iç panellerdeki haşhaş krom aksanlar ile daha rafine, bütün bir yaşam alanı doğuyor. Omurganın doğal “S” eğriliğini korumak için yeniden tasarlanmış koltukların yanı sıra daha sessiz ve daha konforlu bir yolculuğu teşvik etmek için kullanılan NVH tweaks‘ler tamamen insan merkezli tasarım felsefesini yansıtan Mazda’nın Skyactiv Araç Mimarisi üzerine dayanıyor.

Mazda, Kai Konsept ile birçok şey başardı ve bu başarıları aynı şekilde üretim hattına da taşımak istiyor. Fakat bu ne zaman olur, araç ne zaman seri üretime geçer? İşte bu soruların yanıtları henüz belirsiz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]