Ana sayfa Sağlık Organik Atıklar İçin Kompostlanabilir Çöp Torbaları

Organik Atıklar İçin Kompostlanabilir Çöp Torbaları

0
PAYLAŞ

İnsanlar, doğaya her zaman yararlı katkılar sağlamazlar. Kimi zaman ve hatta son yıllarda çoğunlukla, insanların doğaya zarar verdikleri kanıtlanmış bir gerçektir. Kanıtı ise artık tüm dünyanın sorunu haline gelen küresel ısınmadır. Küresel ısınmanın etkisiyle, pek çok canlı türü hızla yok olmaktadır. Yok olma tehlikesiyle yaşayan canlı türündeki sayıda oldukça fazladır. İnsanların doğanın temizliği konusunda bilinçlendirilmesi, dünyanın yok oluşunu geciktirecek bir etkidir. Önemli olan, bilinçlendirilmiş toplumlarla, dünyaya hizmet etmeye kendini adamış insanlığa kavuşmaktır. Doğanın dengesinde hayvanlar besin zincirini kendileri içgüdüsel olarak bulurlar. Ancak insanlar, kendi ürettiklerini tüketirler. Dolayısıyla ortaya çıkacak çöp sorunu da insanlığın çözmesi gereken bir problemdir.

Doğanın akışına uyum sağlayan pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak insanlık son yıllarda yaşanan sorunlardan da anlaşılacağı üzere, uyum sağlayan ürünlerden çok uyumu bozan ürünlerin kullanımına yönelmektedir. Petrol polimerli ürünlerin kullanımı, doğanın dengesini bozmaktadır. Doğal olmamaları, doğada parçalanmalarına ve toprağa karışmalarına engel olmaktadır. Dolayısıyla yerküremiz, çöplerle dolmakta ve dönüşü olmayan bir yola girmektedir. İnsanlar evlerinden çoğunlukla organik atık çıkarırlar. Beslenmeden kaynaklı çıkan çöplerin birçoğunun organik olması, doğaya çöplerin çabuk karışmasına olanak sağlamaktadır. Ancak kullanılan petrol polimerli poşetler, doğada organik atıkların birtakım kimyasal bileşenleri ortaya çıkarmaktadır. Doğada yok olmayan bu poşetler, çevre kirliliğine ciddi manada katkı sağlamaktadır. Organik atıklar için organik atık çöp torbaları bulunmaktadır. Bunların genel adı; biyobozunur çöp poşetleridir. Son yıllarda yapılan bilinçlendirme çalışmaları sonrasında, biyobozunur çöp poşetlerinde kullanıcı sayısı artmıştır. Ancak yeterli değildir. Biyobozunur çöp poşetleri, yararları ve kullanımlarındaki rahatlık nedeniyle, bilinçlendirme sonrası sıklıkla kullanılabilecek yapıda ürünlerdir. Yapılarındaki biyoplastik maddeler, doğadaki bakteriler tarafından kolaylıkla parçalanabilecek polimer yapısındadır. Diğer poşetler gibi parçalanmadan, yüzyıllar boyu doğada beklemezler. Ayrıca çöp poşetlerindeki yapı nedeniyle, organik atıkların sıvılarını karton çöp poşetleri gibi emerek yırtılmazlar. Aksine suyu içerisinde barındırır ve kokuyu önlerler. Nemli yapıda içerisinde organik atıkları bekletirler. Çöğ kovalarının temiz kalmasını da sağlarlar. Biyobozunur çöp poşetleri, kompost özelliklerinin bulunması sebebiyle, atılan organik atıkların daha az yer kaplamasına ve daha uzun ömürlü kullanılmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu poşetler, belli bir kullanım sonrasında, tarım alanında atıkların tezek olarak kullanılmasına da olanak sağlamaktadırlar. Zengin gübre yapıları, organik atıklar sayesinde oluşur. Sizler de evlerinizde biyobozunur çöp poşeti kullanarak, küçük çaplı tarım yapabilir veya tarıma yani ülke ekonomisine de katkıda bulunabilirsiniz.

Organik atıklar, her insanın ürettiği atıklardır. Çünkü insanlar besinlerini tüketerek çıkarırlar. Ortaya çıkan çöpler de, genel olarak sebze, meyve atıklarıdır. Bu atıkları değerlendirmek veya doğada zararsız bir şekilde yok edilmesini sağlamak ise insanların elindedir. Biyobozunur polimerlerden yapılan çöp poşetleri, atıkların kompostlanmasına olanak sağlayarak, doğada kolayca ayrışmasına yardımcı olmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]