Ana sayfa İnternet Bilgi Programlamaya yeni başlayacaklar için: Programlama 1001

Programlamaya yeni başlayacaklar için: Programlama 1001

0
PAYLAŞ

Günümüzde teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ile birlikte yazılım dillerinin önemi de gittikçe artmaya devam ediyor. Ve her gün bir sürü insan yazılım yapmaya başlama kararı alıyor. Kimi yazılım kurslarına giderek, kimi internet üzerinden, kimi ise kitaplardan yardım alarak yazılım yapmaya başlamak istiyor. Ancak yeni başlayacak herkesin aklında tek bir soru: “Hangi programlama dili ile başlamalıyım?”. Bu soruyu sormadan önce kendimize “Ne yapmak istiyorum?”, “Programlamayı öğrenme amacım ne?” şeklinde soruları yöneltmeliyiz. Bu ve bunun gibi bir çok soru da beraberinde gelmekte tabi ki de. Bu yazımda sizlere bu sorulardan bazılarının cevaplarını vereceğim.

  • Programlamaya hangi yazılım dili ile başlamalıyım?

Bu sorudan önce yukarıda da belirttiğim gibi şu soruyu yöneltmeliyiz:

  • Ne yapmak istiyorum?

Evet ne yapmak istiyoruz? Hangi alana yönelmek istiyorsanız sizin o alanda daha fazla işinize yarayacak bir dil seçmelisiniz. Örneğin Python ile birçok platformda bir çok farklı program yazabilirsiniz. Veya C# ile Windows için masaüstü uygulamalar yazabilirsiniz. Dediğim gibi tamamen sizin ne üzerine bir program yazacağınıza bağlı bu durum. Hocam iyi güzel söylüyorsun da benim kafamda herhangi bir şey yok. Ben yazılım öğrenmek istiyorum diyorsanız işte o zaman ilk sorumuza yönelebilirsiniz.

  • Programlamaya hangi yazılım dili ile  başlamalıyım?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki basit ama geniş imkanlara sahip bir dil seçmeniz iyi olur. İnternet üzerinde birçok sitede HTML ile başlamanız öneriliyor. Evet başlayabilirsiniz. Ancak HTML ile başlamanın size çok bir şey katacağını söyleyemem. Onun yerine dil yapısı karmaşık olmayan bir dil ile başlayabilirsiniz. Ben Python ile başlanılmasını öneriyorum. Tabi bu size kalmış bir şey. Peki neden Python? Çünkü kod yapısı oldukça basit ve Python ile birçok alanda  programlar yazabilirsiniz. Unutmamalıdır ki dünya üzerinde çoğu şirket Python’ a hakim yazılımcılara halen ihtiyaç duymaktadır. Şimdi size dil yapısını basit bir örnek ile açıklayayım. Bu örnekte hem Java hem de Python ile ekrana “Merhaba Dostum” çıktısı veren bir kod yazacağım:

Java ile: System.out.println(“Merhaba Dostum);

Python ile: print “Merhaba Dostum”

Yukarıda gördüğünüz iki kod dizini de ekrana “Merhaba Dostum” çıktısını verecektir. Ancak gördüğünüz gibi Python ile daha kolay bir şekilde bu çıktıyı elde edebiliyoruz. Bu yüzden ben yeni başlayacaklara Python’ ı öneriyorum.

  • Yazılım yapmak için İngilizce bilmek şart mı?

İngilizce bilmek şart. Ama ana dilimiz gibi İngilizce bilmemize gerek yok. Yazılım yapabilmek için İngilizce dilinin cümle yapısına, ögelerin diziliş yapısını bilmemiz gerekiyor. Ve bir de hangi yazılım dilini kullanacaksak o dilde kullanacağımız sözcük yapılarının anlamlarını genel olarak bilmeliyiz. Bunları bilirsek zaten kodu yorumlayabilir ve yazabiliriz.,

  • Yazılım ve matematik ilişkisi ne kadar önemli?

Şimdi yazılım yapmak için evet matematik şart. Çünkü yazılım yaparken algoritmalar, denklemler, fonksiyonlar vb. birçok matematiksel yöntemden faydalanmamız gerekiyor. Bu sayede yazdığımız kodumuz hatasız ve uyumlu bir şekilde çalışacaktır.

Sizlere şunu da önerme gereği duyuyorum: Hangi yazılım dilinde, hangi alanda yazılım yapacak olursanız olun tek bir yazılım dili ile kendinizi sınırlandırmayın. Diğer dillerin de kod yapılarına biraz da olsa göz aşinalığınız olsun. Çünkü yeri gelecek farklı bir program için birçok dilden yardım almanız gerekecek. Bunu da göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Gönül ister ki bütün sorularınıza cevap verebileyim. Bu yazımızın da sonuna geldik. Ancak cevaplayamadığınız sorularınız olursa yorum yaparak veya sosyal medya linklerimizden bana ulaşabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Faydalı olması dileklerimle…

Son olarak tam tarihi belli olmasa da yakın zamanda YouTube kanalımız üzerinden programlama dersi vermeye başlayacağım.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]