Ana sayfa İnternet Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

0
PAYLAŞ

Son birkaç yıldır web tasarımı dünyasında bir “responsive tasarım” sözü dolaşıyor. Bununla birlikte, bu yeni tasarım türünün en olduğunu ve tam olarak ne işe yaradığını çok az kişi biliyor. Şimdi responsive tasarımın ne demek olduğunu ve ne gibi avantajlar sağladığını görelim.

Responsive tasarım nedir, ne değildir?

Türkçeye “duyarlı tasarım” olarak çevirebileceğimiz, ancak genellikle orijinal haliyle kullanılan “responsive tasarım” farklı ekran boyutlarına uygun tasarım anlamına gelir. Günümüzde mobil cihazların artık hayatlarımızda ne kadar büyük bir yer kapladığı bilinen bir gerçek. Nitekim son yıllarda internet trafiğinin her geçen gün artan bir kısmı mobil cihazlardan kaynaklanıyor. İşte responsive tasarım sayesinde web siteleri bilgisayardan çok daha küçük bir ekrana sahip olan mobil cihazlarda rahatça görüntülenebilmektedir.

Eğer uzun yıllardır telefondan internete giriyorsanız, mutlaka mobil uyumlu olmayan sitelere denk gelmişsinizdir. Günümüzde bu sayı bir hayli azalmış olsa da, eskiden çoğu site mobil uyumlu değildi. Bu mobil uyumsuz sitelere cep telefonu veya tablet bilgisayardan girildiğinde yazılar, resimler ve menüler okumayacak ve görülmeyecek kadar küçük görüntülenmektedir. İşte bu yeni teknoloji sayesinde bütün bu sorunların üstesinden kolayca gelinmektedir.

Responsive tasarımın avantajları

Bu teknolojinin kullanıma sunulmasından önce şirketler veya web sitesi sahipleri web sitelerine mobilden ulaşılabilmesi için ayrı bir mobil site tasarlar, bunu ayrı bir URL’den veya bir alt adresten kullanıma sunarlardı. Oysa responsive tasarım sayesinde artık farklı bir tasarım yapma ihtiyacı ortadan kalkmış ve web sitesine mobil cihazdan ulaşmak için normal adresi cihazınızın tarayıcısına yazmanız yeterli hale gelmiştir.

Bu teknolojiyi kullanarak tasarlanan siteler farklı ekran boyutlarına göre (cep telefonu ve tabletler) kendisini otomatik olarak uyarlamaktadır. Örneğin, normalde uzun satırlara yayılmış yazılar cep telefondan rahat bir şekilde okunabilecek boyuta getirilip satırlar buna göre bölünmekte, sitenin en sütünde yer alan geniş menülerin şekli değişerek üstten veya yandan açılabilecek hale getirilmekte, sayfa içerisinde bulunan fotoğraflar da uygun bir şekilde görüntülenebilecek biçimde yeniden konumlandırılıp boyutlandırılmaktadır. Günümüzde artık birçok şirketin web sitesi ve birçok kişisel site bu tasarımı kullanmayı tercih ediyor.  Bu sayede web sitesine mobil cihazlarından ulaşmak isteyen kişilerin tarayıcılarının adres satırına web sitelerinin adresini yazmaları yeterli oluyor.

Siz de bir web sitesi tasarlama aşamasındaysanız responsive tasarımı kullanarak sitenizi kolayca mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]