Ana sayfa Teknoloji Sony Xperia XZ1 Compact incelemesi: küçük ama güçlü

Sony Xperia XZ1 Compact incelemesi: küçük ama güçlü

Çoğu küçük akıllı telefon donanım ve özelliklerini feda ederken, Sony Xperia XZ1 Compact, piyasadaki en akıllı küçük telefonlardan biri. Yani daha küçük boyutlarda amiral gemisi deneyimi sunan bir telefon. XZ1 Compact standart Xperia XZ1'in tüm önemli bileşenlerine sahip ve küçük, kullanımı kolay bir form faktörünü denkleme sokuyor ancak yine de tam boyutlu bir fiyat etiketi ile geliyor.

0
PAYLAŞ

Çoğu akıllı telefon üreticisi akıllı telefonlarının standart ve artı veya XL boyutlu sürümlerini oluşturuyor olsa da, Sony, spekülasyonlara sığmayan küçük, kompakt bir amiral gemisine yönelik bir pazar olduğuna hala inanıyor. Ancak amiral gemisi özelliklerine sahip küçük bir telefona hala ihtiyaç duyuluyor mu yoksa bugün elimizde bulunan geniş ekranlı akıllı telefonların bolluğuna uyarlanmış tüketiciler mi çoğunlukta?

Sony Xperia XZ1 Compact hakkındaki tüm merak ettiklerinizi incelememizde bulabilir, aklınızdaki soruları yanıtlayabilirsiniz.

Dizayn

Adından da anlaşılacağı üzere Xperia XZ1 Compact, Sony’nin ana amiral gemisi Xperia XZ1’in daha küçük bir versiyonu ve aynı özellikleri veya özelliklerin birçoğunu paylaşmakta. Telefonun küçük boyutunun yanı sıra birkaç önemli farklılık var, bunlardan en dikkat çekicisi de telefonun tasarımı.

XZ1’in yuvarlak ve hafif eğri tasarımı yerine, XZ1 Kompakt, daha kutulu dikdörtgen görünümlü klasik Sony tasarımlarını anımsatıyor. Çevresinde hafif dairesel kıvrımlar var ancak çoğu durumda XZ1 Kompakt’ın tüm taraflarında düz bir görünümü olduğunu söyleyebiliriz. Compact, XZ1’e kıyasla daha az agresif bir halka tasarımına sahip.

Telefonun yapımı da çoğunlukla plastikten yapıldığı için dikkat çekicidir, buna karşın XZ1’in tamamı metal bir yapıydı. Malzeme seçimindeki farklılığa rağmen, XZ1 Compact güçlü ve sağlam bir görünüme sahip. Telefonun üst ve alt bölümlerinde genel yapım kalitesini artıran ipuçlarıda bulunuyor. Telefonun gövdesi parlak olmayan saten benzeri bir kaplama ile kaplanmış ve bu da güzel bir tutuş sağlıyor. Üstüne üstlük parmak izlerini de tutmuyor.

Zaten yeterince açık, XZ1 Compact’ın başlıca çekiciliği, standart XZ1 kadar güçlü ancak yalnızca daha küçük olması. Bu daha küçük boyut ile bir yandan kullanmak için mutlak bir esinti olan bir telefona sahipsiniz.

Çoğu üretici, çerçeveleri zayıflatarak daha büyük telefonları daha küçük hale getirmeye çalışıyor ancak Sony sadece daha küçük bir telefon yapıyordu. Küçük bir telefona sahip olmanın sakıncaları olabiliyor olsa da, ekranın en uzak köşelerine ulaşmak için iki elinizin veya herhangi bir garip karıştırmanın yerine bu iş için üretilmiş bir telefon kullanmak son derece ferahlatıcı.

Ekran

Daha küçük bir vücut doğal olarak daha küçük bir ekran anlamına gelir. XZ1 Compact’ın ekranı, çapraz olarak XZ1’den 0,6 inç daha düşük ve daha düşük çözünürlükle 1280 × 720 çözünürlükle 4.6 inçlik bir IPS LCD ekranıdır.

2017’de gördüğümüz birçok akıllı telefon ekranıyla karşılaştırıldığında, XZ1 Compact’daki ekran oldukça standart. Her tarafında kalın çerçevelerle çevrilive herhangi bir süslü eğri veya yuvarlak köşe özelliği (Edge ekran) taşımaıyor. Çok etkileyici bir ekran değil ancak özellikle bu boyuttaki bir akıllı telefonda daha kullanışlı bir ekran.

720p çözünürlüğü düşük ancak 4.6 inçlik bir ekranda mükemmel şekilde çalışıyor ve 319 ppi’ye denk geliyor. Keskin değil ve 4K veya QuadHD ekranlara çok alıştıkça gözler farkı hemen görebiliyordu. Ancak, metni rahatça okumak, fotoğrafları çevirmek veya web’de gezinmek için hala keskin ve yeterli.

Netlik ne olursa olsun, ekranın kalitesi ve renkler keyif verici olduğu için oldukça güzel, görüş açısı iyi ayrıca ekran maksimum parlaklıkta olduğu sürece doğrudan güneş ışığında dış mekanda rahatlıkla görülebiliyor.

Sony’nin yazılımı, ekranın renklerini, ekranın canlılığını ve kontrastını değiştirebilen birkaç farklı profille değiştirmenizi ve beyaz dengesi ayarlamalarını da zevkinize daha iyi uydurabilmenizi sağlar.

Medya tüketiminiz büyükse, XZ1 Compact’ın ekranı, yalnızca bu ekranın gerçek dezavantajı olan küçük boyutundan dolayı en iyi deneyimi sunmayacaktır. YouTube’u izlemek veya oyun oynamak için hala iyi çalışıyor ancak küçük boyutlu ekran multimedya ve oyun konusunda bir handikap.

Performans

XZ1 Compact’ın gücü büyük kardeşiyle tamamen aynı. XZ1 Compact, 4 GB RAM’e sahip aynı Snapdragon 835 işlemciyi içeriyor ve beklendiği gibi telefonun güzel çalışmasını sağlıyor. Uygulamaları başlatmak, oyun oynamak ve web sayfaları boyunca hızlıca kaydırmak veya Android arayüzü pürüzsüz ve akıcı kullanmak çok kolay.

Daha düşük çözünürlüklü ekran, işlemciye daha az baskı uygulandığından telefonu kesinlikle daha yumuşak hissettiriyor. Telefon, aynı özelliklere sahip diğer her amiral gemisinin yanı sıra her biti de gerçekleştiriyor ve ne kadar adım attığımızı düşünmemize gerek kalmadan XZ1 Compact daima ayak uydurabiliyor.

Donanım

Telefonun geri kalan donanımı söz konusu olduğunda, burada herhangi bir uzlaşma yok yani XZ1 Compact, bir akıllı telefonda kullanmak isteyebileceğiniz tüm çan ve ıslıklarla birlikte gelir. Yeni başlayanlar için, 3.5 mm kulaklık girişi ve XZ1 Compakt, Sony’nin tescilli DSEE HX teknolojisi de dahil olmak üzere önceki Sony telefonları gibi tipik ses yeteneklerini sağlıyor; bu özellik, sıkıştırılmış müzik dosyalarını Hi-Res seslerine yakınlaştırıyor. LDAC gibi diğer yüksek çözünürlüklü ses codec’lerini de desteklemektedir.

XZ1 Compact cep telefonunda ayrıca, telefonun kalın üst ve alt çerçevelerinde olan ön tarafa bakan iki stereo hoparlör bulunuyor. Hoparlörler, bozulma olmaksızın açıktır, ancak hoparlör kurulumuna bakıp diğer telefonlara kıyasladığımızda şunu söyleyebiliriz, kesinlikle ses seviyesinde eksiklik var.

Depolama alanı için telefon 32 GB’lık tek bir depolama kapasitesi var ancak 256 GB’a kadar ek depolama alanını destekleyen bir microSD kart yuvası daha olması gerekir. IP68 toz ve su direnci de gemide bulunur ve telefonun zaman zaman yağmurda veya su altında sıçramasına karşı koruma sağlar.

Telefon yan tarafa monte edilmiş güç anahtarı üzerinde bir parmak izi algılayıcı özelliği barındırıyor ancak son nesil Sony aygıtlarında olduğu gibi, parmak izi algılayıcı ABD modelinden çıkmış durumda. Şu anda Sony telefonlarıyla alıştığımız bir şey ama ABD tüketicilerinin bu özelliğe erişememesi hayal kırıklığı yaratıyor.

Telefonun daha küçük boyutuna rağmen, batarya kapasitesi standart XZ1 ile aynı olan 2700 mAh çıkarılamayan batarya. Bu, 2017’de bir telefon için küçük görünüyor, ancak kendisini yeterli olduğunu birçok kez kanıtlamıştır. Artı, daha düşük çözünürlüklü 720p ekran, telefonun pil ömrünü önemli ölçüde etkiler.

Kamera

Önden bakan kamera haricinde, XZ1 Compact’daki kamera deneyimi XZ1 ile aynıdır. XZ1 Kompakt, 19 MP’lik arka yüz Exmor sensörünü, 5 eksenli görüntü sabitleme, 4K video kaydı ve saniyede 960 kare hızla yavaş çekimli video ile XZ1’in aynı performansını sunuyor.

XZ1’in 13 MP’lik ön kamerası yerine, XZ1 Compact’ın ön tarafında 8 MP’lik bir kamerası var ancak yine de görüntülü aramalar ve kendi kendine oynama kapasitesi başarılı. Çerçeveye daha fazla sığdırmayı kolaylaştıran geniş açılı bir lens ancak kenarlara doğru hafif bir varil distorsiyonu çıabiliyor.

Sony, beklenmedik hareketi öngörebildiğinden ve yakalayabildiğinden, arka atıcıya bir “Hareketli Göz” kamerası ekliyor. Bunun işleyişi oldukça basit. Hepsi kamera tarafından otomatik olarak yapılmakta. Kamera, koşu ya da hareket eden bir araba gibi beklenmedik hareketi algıladığında, kendinize 4 fotoğraf vererek çektiğiniz fotoğrafa ek olarak üç fotoğraf yakalayacaktır. Daha sonra sonuçları değerlendirebilir ve en iyi görünenini seçebilir veya tümünü saklayabilirsiniz.

Çok iyi çalışan ve Sony’nin akıllı hibrid otofokus ile eşleştirildiğinde, kamera, hareket bulanıklığı az olan veya hiç hareket eden nesneleri kolayca yakalayabilen temiz ve kullanışlı bir çözüm oluyor.

Standart XZ1’de bulunan diğer dikkat çekici özellik, Sony’nin yeni 3D yaratıcısı uygulaması aracılığıyla 3D tarama yetenekleri. Bu uygulama, ücretsiz form tarama teknolojisi ile yüzleri, yemekleri veya herhangi bir rastgele nesneyi taramanızı sağlar. Mobil bir ürün için, XZ1 Compact’ın 3D taraması etkileyici ve Sony bu teknolojiye daha fazla ileri gitmak için üzerinde çalışıyor. Şimdilik bu taramalar, duvar kağıtları, GIF’ler olarak kullanılabilir ve sosyal medyayla paylaşılabilir ancak sonunda bu taramalar, oyun avatarları olarak kullanılmaya veya bu ortaklıklar kurulduktan sonra bir oyuna sokulmaya muktedir olacak.

Taramalar yedeklenip güvenli bir şekilde saklanmak için bulutla senkronize edilebilir ve bir 3D yazıcınız varsa bile bunları yazdırabilirsiniz. 3D yazıcıya sahip değilseniz, 3D yaratıcı uygulaması, her ikisi de Sony ile ortaklık kurduğunuz Shapeways veya Sculpteo aracılığıyla baskılarınızın kolayca sipariş edebilirsiniz.

3D taramaların kalitesi kendilerini çok doğru yapar ve inanılmaz görünürler, ancak en iyi sonucu almak için iyi aydınlatılmış alanlarda taramalarınızı oluşturmak isteyeceksinizdir. Düşük ışıkta yapılan taramalar, ayrıntıları doğru bir şekilde yakalamayı zorlaştıracak ve bu da çoğunlukla testlerde deforme taramalara neden olur.

Aynı arka kamera ve görüntü işleme ile görüntü kalitesi standart XZ1 ile aynıdır. Yeterli aydınlatmada, renk üretimi hoş fakat doymamış değil ve bol miktarda detay ve keskinlik var. Ancak XZ1 gibi XZ1 Compact’ın en büyük zayıf yönü dinamik aralıktır. Gölgeler aşırı karanlık ki bu alanlarda ayrıntıların kaybolmasına neden oluyor.

Kamera düşük ışık altında makul bir performans sergiliyor ancak optik görüntü sabitleme yetersizliği ortada; çünkü fotoğraflar her zaman keskin odaklama yapmazlar. Beyaz dengesi bazen sorunlu olabilir ve aşırı düşük ışıklı durumlarda, vurgular çok fazla miktarda parlıyor gibi görünebilir.

Yazılım

Yazılım söz konusu olduğunda Sony’nin halihazırda büyük bir avantajı var; çünkü XZ1 Compact şu anda Android 8.0 Oreo ile birlikte piyasaya çıkan ilk akıllı telefonlardan biri . Android 8.0’in tüm özellikleri, bildirim noktaları, yerinde resmi resim, gelişmiş görsel tweaks, yeni otomatik doldurma API’leri ve çok daha fazlası gibi değişmeden kalır.

Android Oreo’nun üstünde oturmak, deneyimini büyük ölçüde değiştirmeyen Sony’nin kendi cildidir (hala stock deneyime çok yakın olduğu için), ancak Sony’nin arayüze bazı açılardan eskidir. Örneğin, uygulama çekmecesi, saf Android’in kullandığı tokatlamak yerine dock’unuzda özel bir düğme kullanıyor. Bununla birlikte, Sony’nin arayüzü, özelleştirilebilir temalar ve Playstation entegrasyonu gibi bazı hoş özellikleri içermektedir. Sony’nin tipik uygulama paketinin dışında bu yazılım neredeyse tamamen şifre içermiyor.

 Özellikler

Sony Xperia XZ1 Sony Xperia XZ1 Kompakt
Görüntüle HDR ile 5.2-inç Full HD
1920 x 1080 çözünürlük
423 ppi
4,6 inç 720p Triluminos Ekran
1280 x 720 çözünürlük
319 ppi
İşlemci 64-bit okta-çekirdek (2.35 GHz Dörtlü + 1.9 GHz Dörtlü) Qualcomm Snapdragon 835, 10 nm işlemci 64-bit okta-çekirdek (2.35 GHz Dörtlü + 1.9 GHz Dörtlü) Qualcomm Snapdragon 835, 10 nm işlemci
Veri deposu 4 CİGABAYT 4 CİGABAYT
Depolama 256 GB’a kadar 64 GB MicroSD genişlemesi 256 GB’a kadar 32 GB MicroSD genişlemesi
Kameralar Arka kamera
– f / 2.0 diyafram açıklığına sahip 19 MP 1 / 2.3 “AF sensörüÖn kamera
– 13 MP 1 / 3.06” sensör
Arka kamera
– f / 2.0 diyafram açıklığına sahip 19 MP 1 / 2.3 “AF sensörüÖn kamera
– 120 ° geniş açı ile 8 MP sensör
pil 2,700 mAh
Çıkarılabilir Olmayan Hızlı Şarj
3,0
Qnovo Adaptive Şarj
2,700 mAh
Çıkarılabilir Olmayan Hızlı Şarj
3,0
Qnovo Adaptive Şarj
Su direnci IP68 toz ve su direnci IP68 toz ve su direnci
Bağlantı Wi-Fi 802.11
LTE Kedi 16, 4CA, 4×4 MIMO
Bluetooth 5.0
USB Tip C, 3.1
NFC
DNLA
Wi-Fi 802.11
LTE Kat 15, 4CA, 4×4 MIMO
Bluetooth 5.0
USB Tip-C, 2.0
NFC
DNLA
Sensörler Hızlanma Ölçer
Parmak İzi Sensörü (ABD’de değil)
Jiroskop Sensörü
Hızlanma Ölçer
Parmak İzi Sensörü (ABD’de değil)
Jiroskop Sensörü
SIM Nano SIM
(tek ya da çift pazara bağımlı)
Nano SIM
Yazılım Android 8.0 Oreo Android 8.0 Oreo
Boyutlar ve ağırlık 148 x 73 x 7.4 mm
156 gram
129 x 65 x 9.3mm
143 gram

Fiyatlandırma ve Son Düşünceler

Xperia XZ1 Compact, kilidi açılmamış bir GSM cihazı olarak piyasaya sunuldu ve 599.99 dolarla başlıyor. Vergilerle Türkiye’de 3000 TL seviyelerini bulabilir. Best Buy veya Amazon gibi perakendeciler aracılığıyla satın alınabilen cihaz için şu anda bir indirimle bulunabilir. Maalesef, bu telefonu, en çok tercih edilen satın alma yöntemiyle yani kısa sürede raflardan ulaşma şansına bir süre sahip olamayacağız.

Daha iyi özelliklere sahip daha birçok amiral gemisi ve eşit veya daha düşük fiyata daha ileri görünümlü tasarımlar göz önüne alındığında, 600 dolarlık fiyat etiketi kuşkusuz biraz yüksek. Bununla birlikte, XZ1 Compact’ın 3D tarama özellikleri ve Android Oreo gibi avantajları var.

Ama eninde sonunda onun için kaynattığı şey, kompakt form faktörünün size ne kadar değer verdiğidir. Sonuçta, bu telefonun ana temyizi bu. Bu gün ve yaşta amiral gemisi spesifikasyonlarına sahip küçük boyutlu bir akıllı telefon bulmak gerçekten çok zor ve eğer bir elle kullanılabilirlik ana önceliğiniz ise, bunu XZ1 Compact’dan daha iyi yapan bir telefon bulamazsınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]