Ana sayfa İnternet Bilgi SSD vs HDD

SSD vs HDD

0
PAYLAŞ

 

Zaman geçtikçe önemi daha fazla artmaya başlayan SSD teknolojisi neredeyse bütün bilgisayarlarda yerini almaya başladı. Ancak bu teknoloji, kullanıcıların kafalarında soru işaretleri de oluşturmaya başladı. “SSD mi daha iyi yoksa HDD mi?”, “Nedir bu SSD’ nin olayı? gibi sorular günümüzde sıkça sorulmaya başladı. Peki gerçekten SSD ve HDD nedir? Ne işe yararlar? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Nedir bu SSD ve HDD?

SSD, İngilizce açılımı “Solid State Drive” dır ve Türkçe’ de “Katı Hal Sürücü” anlamına gelir. SSD’ ler tıpkı sabit diskler gibi veri depolamaya yarayan elektronik devrelerdir. Mekanikliği ortadan kaldırıp tamamen devre kartından oluşan bir yapıdır. Isı, ses ve enerji sarfiyatını azaltan SSD’ ler yakın tarihte tamamen kullanılmaya başlanıp bizlere “Nerede o eski HDD’ ler..” diye iç geçirtecekler. Çalışma mantığı RAM’ ler ile aynı olan SSD’ ler, kaydedilen verileri devrenin bütün yüzeyine yayarak kullanılacağı zaman bu verileri toplarlar.

HDD, “Sabit Disk” anlamına gelen, içinde kocaman, dönen ve ses çıkaran bir mekanizma bulunur. Veriler bu mekanizma üzerinde saklanır. Isı, ses ve enerji sarfiyatı SSD’ lere göre daha fazladır.

SSD ve HDD arasındaki farklar nelerdir?

SSD’ lerde yazma hızı ortalama 560 mb/sn iken HDD’ lerde yazma hızı ortalama 150 mb/sn’ dir. Anlayacağınız SSD kullanarak verilere daha hızlı ulaşabiliriz.

Enerji, ses ve ısı bakımından SSD’ ler daha ez enerji kullanarak daha fazla veri yazabiliyorlar. Aynı zamanda SSD’ ler içlerinde dönen biz mekanizmaya sahip olmadıkları için HDD’ ler gibi ses çıkartıp ısı yaymıyorlar.

Bir SSD bozulduğunda verileri daha kolay kurtarabilirken; bir HDD bozulduğunda verileri kurtarmak hele bütün verileri kurtarmak çok zor yada imkansız oluyor. Kurtarmak için bir ton para harcamamız gerekebiliyor. Bu yüzden SSD’ ler Veri kaybı riskine daha az ve veri kurtarma şansına daha fazla sahipler.

 

Günümüzde SSD’ ler huzla HDD’ lerin yerini almaya devam ediyorlar. Şu anda örneğin 256 GB SSD’ ye sahip bir bilgisayar, 256 GB HDD’ ye sahip bir bilgisayara göre daha pahalı. Ancak HDD yavaş yavaş yerini SSD’ ye bıaktığı için zaman geçtikçe SSD fiyatları daha uygun bir hal alacak ve almaya da devam edecek…

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]