Ana sayfa Garaj Toyota FCV: Elveda Benzin, Merhaba Hidrojen

Toyota FCV: Elveda Benzin, Merhaba Hidrojen

0
PAYLAŞ

Toyota, gelecekte otomobillerimizin neyden güçleneceği konusunda yükselen eğilimi bize gösterdi. Hidrojen! 2050’ye kadar saf benzinli veya dizel otomobil satışlarını bitirmek isteyen Toyota ideal bir çözüm olarak hidrojeni görüyor.

Toyota mühendislik patronu Kiyotaka Ise, “Üstün eko araba, hidrojen yakıt hücresi araçlarıdır” diye belirtti. “Ancak altyapıda bir gelişme şart.” diyerek eklemeyi de ihmal etmedi.

Toyota şu anda yılda 3.000 yakıt hücresi üretiyor. Tüm bu üretim ise Mirai için, Toyota’nın ilk ve önemli hidrojen arabası. Ancak bu rakamın 2020’lerin başına kadar on kat daha fazla olmasını istiyor. Bu hedef doğrultusunda Maliyet büyük bir faktör olacak ve şu an İngiltere’de Mirai £ 66,000 civarında. Bu malesef eksi bir yön. Ancak Ise, 2025 yılına kadar hidrojenli bir otomobilin hibrid ile aynı fiyatta olacağını söyledi. Bu, Mirai’nin bugünkü parayla 25.000 Pound olan Prius ile gelecekte eşleşeceği anlamına geliyor.

Ancak bu, melezlerin veya saf elektrikli arabaların değiştirilmesi anlamına gelmiyor. Ise, “Hidrojen ve EV birlikte yaşayacak” dedi. “EV motorlar, kompakt otomobillerde daha iyi bir seçenek, çünkü hidrojen yakıt hücreleri daha büyük otomobiller için çalışıyor” diyor. Elektrikli otomobiller aynı zamanda hidrojen dolum istasyonlarındaki ülkelerde de çok büyük. Toyota, Tokyo Otomobil Fuarını hidrojen yakıt hücresi tanıtmak için bir taşıyıcıyı olarak değil, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda üretime hazır ve insanları nakletecek bir otobüsü de ortaya çıkarmak için kullandı.

Neden hidrojen bu kadar iyi? Yakıt hücresi otomobilleri genelde benzinli otomobillere benzer bir yelpazeye sahiptir ve benzer şekilde doldurulurken, onlara yetki veren hidrojen, insan atıkları dahil her şeyden yapılabilir. Yani bir gün petrol tükendiğinde onu yeniden yapamazsınız ama hemen her insan atığında hidrojen üretebilirsiniz. Ayrıca evet, on yıl sonra poo-powered Toyota kullanıyor olabilirsiniz.

Çocukça kıkırdamaları bastırmak için, hızlı bir hidrojen yakıt hücreli spor araba yapmak isteyip istemediğini Ise’nin verdiği cevaptan öğreniyoruz. “Spor otomobillerinde motor gürültüsü gerekiyor ve bir EV veya yakıt hücresinde bu özelliğe sahip değilsiniz” diyor. “Formula E için yakıt hücrelerini kullanmak, arabaları veya pilleri değiş tokuş etmekten kaçınacak ve belki de yakıt ikmali ile normal bir yarışa daha çok benzeyecek. Teknolojimiz benzinli otomobil yarışının yerini alabilir ama feda etmeniz gereken bir nokta var o da yarışların o eski gürültüsünün olmayacağı gerçeğini değiştirmeyecek.”

Saf benzinli otomobiller 2050’de Toyota’nın fiyat listesinde olmayacak olsa da, yaptığı melezleri destekleyen benzinli güç hala olacak. Bu, güçlü yüzyılın hala 33 yıllık bir zaman zarfında benzinle devam edeceği kesin ama bu devam azalıştan ibaret olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]