Ana sayfa Oyun Ünlü Türk Şirketi Peak Games’ten 100 milyon Dolarlık Satış!

Ünlü Türk Şirketi Peak Games’ten 100 milyon Dolarlık Satış!

0
PAYLAŞ

Merkezi ABD’de olan Zynga, Türk oyun şirketinin bir kısmını 100 milyon dolara satın aldı!

Türkiye’nin tanınmış oyun şirketlerinden Peak Games, dünyaca ünlü Zynga tarafından bir kısmı 100 milyon dolara satın alındı. Anlaşmaya göre Zynga Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunların sahibi olacak. Toy Blast ve Toon Blast oyunları ise Peak Games‘te kalacak. Bu anlaşma Zynga’nın yeni CEO’su Frank Gibeau’nun göreve gelmesinin ardından yapılan en büyük yatırım olarak dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış gibi gözüküyor. Bu anlaşma Türkiye’nin de oyun pazarında ne kadar geliştiğinin bir örneği niteliğinde.

Zynga, daha önceleri de bu tip yatırımlar yapmıştı. Dawn of Titans ve Racing gibi ünlü oyunlarında yapımcılığını yapan NaturalMotion‘ı tamı tamına 527 Milyon dolar gibi yüksek bir miktara satın almıştı.  Bünyesine yeni oyunlar katarak hem belirli oyuncu kitlesine sahip oluyor hem de gelir miktarına epey katkıda bulunuyor. 1524 çalışanıyla yoluna devam eden Zynga, bu anlaşmadan sonra Peak Games’te çalışanların bir kısmınıda bünyesine kattı.

Zynga CEO’su Frank Gibeau

“Peak ile oyunlarını şirketimize getirmek için onlarla birlikte çalışma fırsatı bulduk” diye belirten Gibeau, “Dünyanın en büyük mobil oyununa ve dünyanın en büyük maça oyunlarına sahipler.” dedi. Ölçüm firması Sensor Tower‘a göre, Peak Games 2017 yılının ilk çeyreğinde dünya çapında App Store ve Google Play’den tahmini 165 milyon doların üzerinde bir hasılat edildiğini gösteriyor. 2016’daki döneme kıyasla, bu gelir yaklaşık yüzde 145 büyüdü. En yüksek hasılat elde eden oyun ise 124 milyon dolar ile Toy Blast olarak biliniyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]