Ana sayfa İnternet Bilgi uTorrent de BitCoin ağı ile Dolandırıcılığa Başladı

uTorrent de BitCoin ağı ile Dolandırıcılığa Başladı

0
PAYLAŞ

Dünyanın en çok tercih edilen Torrent yazılımı uTorrent’in içinden BitCoin madencisi alt program çıktı.

utorrent_wallpaper_pack_2013_by_dzsurnik-d5twwty

BitCoin yani diğer tanımıyla sanal para birimi (bunun gibi 205 tane var) bilgisayarınız üzerinde mining (madencilik) yaparak yada piyasa üzerinden alım satım yaparak kâr edebileceğiniz geniş bir alan. Çok çılgın iniş çıkışlara sahip olmasının yanında bu işten milyonlar kazananlar hiçte azımsanacak sayıda değil. Farm denilen maden çiftliklerinden tutunda başkalarının bilgisayarlarını kiralamak gibi seçeneklerde var. Ama uTorrent son sürümünde kiralama işini bedavaya yapmanın bir yolunu bulmuş.

Torrent, dijital içeriğin ülkemizde hiçbir şekilde temin edilemediği dönemlerde oldukça faydalıydı. Ülkemizde temsil edilmeyen bir yazılım şirketinin ürünlerini ve birçok oyunu Torrent’ten başka hiçbir sistemde kolay kolay bulamıyorduk. Günümüzde Steam, Origin, uPlay ve daha nice e-ticaret, Torrent’e olan ihtiyacımız azaldı. DRM sistemlerinin her geçen gün daha çok güvenilir olmasının yanında her türlü ödeme ve fiyat seçeneklerini bulabilmek crack yapmaktan daha basit.

uTorrent ise bu seçeneklerden nasibini almamış kullanıcıları biraz da olsa sömürebilmek adına son sürümünde Epic Scale isimli bir yazılımı sistemin içine gizlice senkronize olmuş.

Ancak virüs programlarının güncellenen sürümlerindeki raporlara baktığımızda NOD32,Kaspersky ve McAfee gibi güvenlik yazılımları “Epic Scale” programını “Bitcoin Miner” olarak tanımlıyor. Bu terimi bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse bilgisayarını yük altında değilken sizden habersiz olarak arka planda çalışan ve kullanıcılarının dev bir Litecoin üretim ağına katılarak geliştiricilere bağış yapmasını sağlıyor.
Sistemlere aşırı yük bindirerek PC’leri aşırı derecede yavaşlatabilen Epic Scale eklentisi, her ne kadar isteğe bağlı olarak yüklense de, Torrent platformunun dev bir saadet zincirine dönüşmeye başladığını ispatlıyor.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=tMnNC_l4tVM&w=560&h=315]

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]