Ana sayfa İnceleme Zenfonelar için gelen Android Lollipop 5.0 güncellemesi ile neler değişti?

Zenfonelar için gelen Android Lollipop 5.0 güncellemesi ile neler değişti?

0
PAYLAŞ

Öncelikle bir Zenfone kullanıcısı olarak güncellemenin belirtilen tarihten yaklaşık 1.5 ay geç gelmesi beni pek mutlu etmedi. Ancak artık (şükürler olsun) güncelleme yayınlandı. Telefonun bataryasına ne gibi etkileri olacağından şu anda tam emin değilim. Çünkü telefon yanımda ve güncellemenin bitmesini bekliyorum.

700 megabaytlık bir dosyayı Zenfone 4Zenfone 5, Zenfone 6 linklerinden (kelimelerin üstüne tıklayarak linklere tıklayabilirsiniz.)  telefonun modeline uygun olan linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirdikten sonra Zenfone’unuzu USB bağlantı kablosu ile bilgisayarınıza bağlayıp, inen .zip dosyasını telefonunuzun dahili belleğine kopyalıyorsunuz. Ardından ekranda şöyle bir:

Screenshot_2015-06-02-16-55-50_1

bildiri alacaksınız. Bildiriyi onayladıktan sonra telefonunuzu kenara koyun, arkanıza yaslanın ve güncellemenin bitmesini bekleyin.

Yaklaşık 10-15 dakikanın ardından sonra güncelleme tamamlanıyor. Ve bende yavaştan incelemeye başlıyorum.

İlk olarak telefonun arayüzünde birkaç değişiklik yapılmış. Bazı telefon uygulamalarında da bu değişikliği görebilirsiniz.

  • Screenshot_2015-06-02-18-02-43Screenshot_2015-06-02-18-02-21Screenshot_2015-06-02-18-02-34 Screenshot_2015-06-02-18-02-06Gördüğünüz gibi ekran ışığı yeni bir sistem getirmişler. Resimde gördüğünüz terazi şeklindeki ikon yeni geldi. Bu özellik ile dengelenmiş ışık, okuma modu ve canlı mod isimlerinde üç seçenek geldi. Okuma modu, telefonunuzdan bir belge yada dijital kitap okurken gözlerinizin yorulmaması için ekranı saman sarısı benzeri bir renge bürüyor. Dengelenmiş ışık, günlük olarak kullandığınız telefon renklerini kullanmanızı sağlıyor. Canlı mod ise telefonunuzda renkleri daha canlı bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.
  • Gelen bir başka özellik ise kilit ekranındaki bildirimleri görmek için bildirim çubuğunu tutup kaydırınca sizi o bildirime yönlendiriyor. Müzik dinlerken kilidi açmadan müzik uygulamasını kapatma özelliği de gelen özellikler arasında. Bunlar gibi daha birçok özellik de mevcut.
  • Son olarak telefonunda hızlandığını farkedebilirsiniz. Gelen Lollipop güncellemesi telefona yaramış. Ancak batarya konusunda ilerleyen zamanlarda daha çabuk bitiyor gibi şikayetler de duyabiliriz. Zaten birçok konuda güzel bir performans sergileyen ve 2100 mAh bataryaya sahip olan bir telefonun bataryasının çabuk bitmesi normaldir. Tabi firmanın bataryayı bu kadar düşük tutması pek de iyi olmamış.
  • Uzun lafın kısası güncelleme gayet iyi olmuş. Arayüzü pek değişmese de ben beğendim ve memnunum. Şu ana kadar yeni güncelleme ile gelen birkaç şeyi sizlerle paylaştım. Yeni bir şey keşfedersem yazıyı güncel tutacağım.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]