Ana sayfa Donanım ZTE Axon M Detaylı İnceleme: Bu yılın en eşsiz cihazı

ZTE Axon M Detaylı İnceleme: Bu yılın en eşsiz cihazı

0
PAYLAŞ

Katlanabilir telefonların modası artık geçmiş olarak görülebilir. Peki bu telefonların katlanabilir iki kısmına da ekran koyarsak? İşte Zte Axon M bunu başardı. Peki katlanabilir akıllı telefonlar için uygun zamanda mıyız? Bu bizim için yeni bir tasarım harikası mı yoksa sadece bir hile mi? Biraz daha yakından bakalım.

Diğer katlanabilir modellerin aksine , Axon M’nin katlanabilen bir ekranı yok. Bunun yerine, iki ekran bağlamak için bir menteşe sistemi kullanıyor. Katlandığında, ikincil ekran telefonun arka kapağı gibi kullanılıyor. Açık kaldığında ise, menteşe her iki ekranı bir araya getirerek daha geniş bir ekrana sahip olmanıza olanak sağlıyor.

Her iki ekran da 5.2 inç. LCD ekranlar ve 1080p (Full HD) çözünürlük sunuyor. Bu ekranlar birleşince ise, çapraz olarak 6.8 inç tekabül ediyor ve 1920 x 2160 piksel gibi bir çözünürlük sunan tek bir ekran haline geliyorlar.

Bu eşsiz konsepte sahip iki ekrana sahip olmanın da zorlukları var. Çünkü iki ekran üst üste geldiğinde ve ikinci ekran arka kapağa dönüştüğünde 12 mm’den daha kalın bir telefonla karşı karşıya kalıyoruz. Kesinlikle piyasadaki en kalın akıllı telefonlardan biriyle yani. Ve bu insana günümüz şartları düşünüldüğünde biraz garip geliyor. Mobilite açısından ise telefonu tutmak rahatsız edici değil, ancak şu anda piyasada bulunan diğer akıllı telefonlardan çok farklı hissettirdiği kesin.

Axon M gücünü 4 GB RAM’li bir Snapdragon 821 işlemcisinden alıyor. Bazıları neden ZTE’nin en yeni Snapdragon 835’i seçmediğini sorabilir . Şirket somut bir cevap vermezken, muhtemelen cevap Axon M’nin ne kadar süredir geliştirildiğine bağlı. ZTE’nin bu cihaz üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını duyduk ve bu uzun süre içerisinde Snapdragon 821 piyasaya sürülen pazardaki en yeni Qualcomm yonga setiydi.

Elbette Snapdragon 821, bir yıldan daha eski ama bu onun performans konusunda gerdie kaldığı anlamına gelmiyor. Performansıyla tüm kullanıcıları memnun edebilecek bir telefon Axon M.

Bir microSD kart kullanarak 2 TB’ye kadar genişletilebilen 64 GB’lık bir depolama alanı ile birlikte geliyor. (ancak kutu 256 GB’a kadar genişletilebilir olduğunu belirtilmekte). Axon M, 3.5 mm’lik bir kulaklık girişine sahip nadir amiral gemilerinden. IP67 toza ve suya karşı direnç kazanmamayı göz önüne alarak en yeni amiral gemisi eğilimlerinin aksine biraz beklentileri düşürüyor. ZTE, bu kararın arkasındaki gerekçelerini doğrulamasa da, bunun katlanabilir olmasından kaynaklı olması daha olası.

Sony Xperia XZ1 de gibi Axon M de, parmak izi sensörünü telefonun yan tarafındaki güç düğmesine yerleştirmiş. Batarya ise, en az iki ekranlı bir telefon için biraz küçük görünebilen 3.180 mAh pil gücü sunuyor ancak ZTE, ince ayarları sayesinde bütün gün pil ömrünü garanti altına alacağını söylüyor.
Axon M’nin teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız eğer ilgili haberimize  bakabilir ve daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Birkaç özelleştirmeye sahip olsa da kullanıcı arayüzü çoğunlukla Stock Android gibi hissettiriyor ve çekirdek Android Nougat deneyimi sunabiliyor. Axon M’nin, Android Oreo’yu ne zaman alacak belli değil ancak şirketin yeni Axon M serisini kullanmaya kararlı olduğu ortada (ve bir güncelleme takip planı hazırlanmış durumda), bu nedenle biz Oreo’nun erken geleceği tahmininde bulunacağız.

Çift ekranlı bir akıllı telefon için pek çok olasılık var, bu nedenle ZTE bu eşsiz form faktöründen en iyi sonucu almak için ne yaptı? Her iki ekranı birleştirerek çok daha büyük bir ekran oluşturabilme; Bu gerçekten çok mantıklı bir tercih olmuş. Çünkü web’de gezinme veya sosyal medya kullanma gibi daha fazla ekran alanına ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için bu özellik mükemmel olabilir.

Geniş ekranda film izlemek, menteşe ve her iki ekrandaki sınırlar göz önüne alındığında biraz garip geliyor, ancak yapılması kolay bir ayar gibi görünüyor. Çift ekranın en büyük yararı yatay olarak yazarken; klavye, alttaki ekranın çoğunu dolduruyor ve size bir bütün içerik ekranı ve klavye için özel bir ekranın yanı sıra daha sonra bazı ekranlar verebiliyor.

Axon M’yi sadece bir ekranlı normal bir telefon olarak kullanabilirsiniz ve bu modu kullandığınızda, pil ömrünü korumak için ikinci ekran kapanır. ZTE’ye, ikinci ekranı isteyenler için açma seçeneği ekleyip eklemeyeceklerini lansmanda soruldu. Özelliğin gelecekteki bir güncelleştirmede gelebileceğini söylediler, ancak şu an için böyle bir seçenek sunulmadı.

Her iki ekranda da aynı içeriği gösterebilmenize olanak tanıyan mükemmel bir yansıtma seçeneği var. Telefon katlanabilir olduğu için, telefonunuzu çadır konumuna yerleştirebilir ve herkesin telefonda bir araya gelmesine gerek kalmadan arkadaşlarınızla ve ailenizle aynı içeriği paylaşabilir, Multiplayer oyunlarda birlikte oynuyabilirsiniz. Şimdi biraz hayal gücünüzü kullanın, bir trenle yolculuk yaparken ya da birbirinin karşısında oturduğunuz başka bir yerde arkadaşlarınız veya ailenizle bir film paylaşmak için oldukça yararlı olabilir, böylece her iki tarafın harika bir görüntüleme deneyimi yaşayabilir.

Her iki ekran da birbirinden bağımsız olarak çalışabilir, bu da çoklu görevler için mükemmel. Bu aynı zamanda, satranç, savaş gemisi ve diğerleri gibi mevcut ve her seferinde her iki ekranda da çalıştırılmak üzere optimize edilmiş oyunlar içeren çok oyunculu oyunları oynama açısından büyük yararlar sağlayabileceğinden bahsetmiştik. Bir çok oyunculu akıllı telefon oyununda bir arkadaşınızı, meslektaşınızı veya aile üyenizi ile sık sık oynuyorsanız ve telefonu sürekli el değiştirmekten bıktıysanız, Axon M sorununuza çözüm olabilir.

Herhangi bir yeni form faktörü uygulamalarla ilgili zorlukları beraberinde getirir ve Axon M de bu durum geçerli. En çok göze batan problem ise Uygulamaları, onu bir geniş ekran olarak kullanırken Axon M’nin nasıl ölçeklendireceği? Çoğu uygulama ölçekli olarak mükemmel sonuç verir. Buna göre güncelleme yapmayanların geliştiricilerine kalmış olacak. ZTE, kendi başlarına yapmazlarsa, uygulamaları büyük ekrana ölçeklendirmeye zorlamak için yerleşik yazılımlara sahip olması gerek. İki ekranın birçok potansiyel kullanımı var ancak böyle bir form faktörünün başarısı, geliştirici desteğine güveniyor. Kaç tane geliştiricinin gemiye bineceğini ise bekleyip göreceğiz.

Axon M, kamerasına biraz farklı bir yaklaşım getiriyor. İkinci ekran, önden bakan bir kameraya olan ihtiyacı reddetti. Axon bunun yerine tek bir kamera ile bütün problemleri çözdü. Telefon, ön veya arka kamera olarak kullanabileceğiniz 20 MP sensör ve f / 1.8 diyafram ile tek bir kameraya sahip. Arka kamera olarak kullanıldığında, telefon vizör olarak fotoğraf makinesinin karşı tarafındaki ekranı etkinleştirir. Selfie için kullanıldığında, fotoğraf makinesinin aynı tarafındaki ekranı kullanmakta.

Bu sitem biraz garip gelebilir ama aslında gerçekten iyi çalışıyor. Ve Anahtarlama veya doğru ekranın etkinleştirilmesi ile ilgili herhangi bir soruna da şu ana dek rastlanmadı. Kesinlikle geleneksel akıllı telefonlar için çok farklı bir deneyim ama çok yetenekli bir vizör olduğu da kesin. Bu vizör her durumda büyük resimler veya selfieler alabileceğimiz anlamına geliyor.

2017’de çok sayıda ilginç akıllı telefon gördük, ancak Axon M bu yılın en benzersiz cihazı ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca tartışmasız olarak ön planda kalacak gibi duruyor. Hiç şüphe yok ki Axon M dikkat çekecek, ancak bir kullanıcının gündelik kullanımı ve mobilite düşünüldüğünde yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? ZTE’nin farklı olma konusundaki en son girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? İki ekrana ihtiyacınız var mı? Katlanılabilir bir sonraki büyük eğilimi mi gösteriyor yoksa 3D kameralar gibi zekice bir hile mi?

Görüşlerinizi lütfen yorum yaparak bize bildirin!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]